Slovensko: "Predbehli" sme Európsku úniu (TV JOJ)

Róbert Chovanculiak 5.8.2017 vysvetľoval pre TV JOJ vplyv zmien spôsobu štatistických výpočtov na prudký pokles nezamestnanosti. 

Slovensko:

Ján Mečiar, moderátor: "Nezamestnanosť na Slovensku klesá a v júni sa prvýkrát dostala pod priemer Európskej únie."

Adriana Kmotríková, moderátorka: "No kým Európsky štatistický úrad eviduje počet ľudí bez práce u nás na úrovni 7,6 %, podľa Roberta Fica je nezamestnanosť ešte nižšia."

Ján Mečiar: " Európskymi rekordérmi v tomto ukazovateli sú naši západní susedia."

Michal Rybanský, redaktor: "Ľudí bez práce na Slovensku postupne ubúda a v rebríčku nezamestnanosti sa nám darí stále lepšie. Jeho lídrom je síce Česko, no my sme za sebou nechali napríklad aj Fínsko."

(graf)

Zdroj - Eurostat
 

Grécko   21,7 %
Španielsko 17,1 %
Taliansko 11,1 %
Eurozóna 9,1 %
Fínsko   8,7 %
  7,7 %
Slovensko 7,6 %
Rakúsko 5,2 %
Nemecko 3,8 %
Česko   2,9 %

Robert Fico (Smer-SD), predseda vlády SR: "Slovensko nikdy nemalo takúto nízku mieru nezamestnanosti."

Michal Rybanský: "Môžeme si tak vychutnávať ekonomický koktail, na ktorý sa síce dobre pozerá, no jeho chuť napriek tomu ešte stále nie je dokonalá."

Róbert Chovanculiak, ekonomický analytik INESS: "Ak sa pozrieme na posledné mesiace, tak rekordne rástla miera vyhadzovania nezamestnaných ľudí zo štatistík."

Michal Rybanský: "Zoznamy na úradoch práce sa o čosi preriedili, no zohnať do firmy kvalitného zamestnanca z domácich zdrojov je stále zložitejšie."

Zdenko Štefanides, hlavný ekonóm VÚB banky: "Či sa už bavíme o priemysle, alebo službách, tak firmy hlásia, že takéto veľké problémy s dostatkom pracovníkov nemali ani počas toho boomu pred 2008."

Michal Rybanský: "Ľudí dlhodobo bez práce je na Slovensku napriek tomu stále okolo 140 tisíc. No aj oni by mohli ťažiť z príchodu zahraničných podnikov a pomerne slušnej výkonnosti našej ekonomiky."

Zdenko Štefanides: "Naozaj sú to pracovné miesta, ktoré sem prinášajú nové firmy, ako aj zabehnuté firmy a k tomu aj nové programy, nové investície."

Michal Rybanský: "No a keďže ich vďaka ekonomickému rastu neustále pribúda, ministerstvo práce neskrýva optimizmus."

Ján Richter, minister PSVaR SR: "Na prelomu rokov by sme začínali s nezamestnanosťou číslom 5."

Michal Rybanský: "Samozrejme záleží na tom, či pôde o čísla z úradov práce, alebo o iný spôsob výpočtu."

Róbert Chovanculiak: "Keď sa však pozrieme na štatistiky Štatistického úradu, tak tie sú v zásade o 2 percentuálne body vyššie."

Michal Rybanský: "Dôležité však je, že ľudí s prácou u nás postupne pribúda. Michal Rybanský, televízia JOJ."

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards