Slovensko: Otázniky nad stavebným sporením (JOJ)

Martin Vlachynský hodnotil zmeny v stavebnom sporení pre TV JOJ. 22.1.2018 

Slovensko: Otázniky nad stavebným sporením (JOJ)

Lucia Barmošová, moderátorka: "Pripravovaná novela o stavebnom sporení z dielne ministerstva financií vyvolala vlnu nevôle."

Ľuboš Sarnovský, moderátor: "Búria sa sporiteľne aj ich klienti, pre ktorých by sa bez štátnej prémie tento produkt stal nezaujímavý."

Lucia Barmošová: "Rezort financií argumentuje, že podporu by mali dostávať len tí, ktorí ju skutočne potrebujú."

Michal Rybanský, redaktor: "Stavebné sporenie zrejme čakajú úpravy, ktoré by mohli kompletne zmeniť jeho charakter."

Martin Vlachynský, ekonomický analytik INESS: "Tento produkt pochádza ešte z raných 90. rokov, keď hypotéky boli takpovediac trošku science-fiction, boli tam obrovské úroky."

Michal Rybanský: " Cieľom ministerstva je vniesť do systému väčšiu adresnosť, efektívnosť a účelnosť."

Peter Kažimír, minister financií SR: "Podľa nás nie je potrebné čoraz viac používať verejné prostriedky na riešenie nájomného bývania, to znamená nielen podporu vlastného bývania."

Michal Rybanský: " Väčšina z uvažovaných zmien by sa mala dotýkať iba nových zmlúv. Stavebné sporiteľne sa napriek tomu obávajú likvidácie tohto produktu. Ministerstvo chce totiž začiatkom budúceho roka systém na 3 mesiace otvoriť."

Radomír Kašiar, predseda predstavenstva ČSOB SS: "Je tam to riziko, že ľudia prestanú veriť stavebnému sporeniu a jeho filozofii a jednoducho odídu so svojimi úsporami."

Michal Rybanský: " V systéme stavebného sporenia sa v súčasnosti nachádza približne 900 tisíc ľudí, ktorí by akékoľvek zmeny určite pocítili na vlastnej koži. Navrhované úpravy by sa mali výrazne dotknúť neplnoletých klientov, ktorých je v súčasnosti v systéme okolo 150 tisíc."

Imrich Béreš, predseda predstavenstva PSS: "My touto novelou zákona zavrieme trh na bývanie pre mladých ľudí, ktorým rodičia 18 rokov sporili, aby si mohli našetriť na svoje prvé bývanie."

Michal Rybanský: " Okrem zrušenia štátnej prémie pre týchto sporiteľov by mal jej výšku namiesto objektívneho vzorca určovať opäť parlament."

Pavel Škriniar, analytik Ekonomickej univerzity: "Akonáhle zoberiete nejakú súčiastku z toho, tak ten stroj nebude fungovať tak ako doteraz, na čo sme vlastne zvyknutí."

Michal Rybanský: " Klienti budú mať zároveň povinnosť preukazovať výšku svojho príjmu."

Imrich Béreš: "Celý krok dokazovania príjmu pri vklade považujeme za buzeráciu klienta."

Michal Rybanský: " Sporiteľniam prekáža aj fakt, že chystané zmeny s nimi ministerstvo vôbec nekonzultovalo. Obmedzenie štátnej prémie považujú za krok správnym smerom aj ekonómovia, podľa ktorých ide iba o presúvanie peňazí z jedného vrecka do druhého."

Martin Vlachynský: "To, čo tí ľudia zaplatia na daniach, tak zase dostanú do druhého vrecka v podobe tej stavebnej prémie, ale zároveň teda cestou sa tam postrácajú poplatky stavebným sporiteľniam."

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards