Slovensko: Dostanú dlžníci hromadnú amnestiu? (JOJ)

Radovan Ďurana sa vyjadril k exekučnej amnestií pre TV JOJ. 7.1.2018 

Slovensko: Dostanú dlžníci hromadnú amnestiu?  (JOJ)

Adriana Kmotríková, moderátorka: "Vlani sa Slovensko zaoberalo Mečiarovymi amnestiami, tento rok to zrejme budú amnestie exekučné. Vláda chce vymazať asi polovicu starých exekúcií, ktoré sa už roky nedarí vymáhať. Vydýchnuť by si tak mali nielen dlžníci, ale aj preťažené súdy."

Júlia Zelenková, redaktorka: "Slovenské súdy sú doslova zavalené exekúciami, aspoň jednu má na krku približne každý piaty Slovák. Vláda preto už od minulého roka hovorí o tom, že chce spustiť veľké exekučné amnestie. Tie by mali predovšetkým odľahčiť súdy, aby sa už nezaoberali nevymožiteľnými pohľadávkami a mohli sa venovať dôležitejším veciam, ktoré popri exekúciách nestíhajú."

Lucia Žitňanská, ministerka spravodlivosti SR: "Exekučná amnestia by mohla urýchliť proces ukončenia exekučných konaní, v ktorých sa dnes reálne nevymáha roky ani euro."

Júlia Zelenková: " Už pol roka chodia všetky nové exekúcie výlučne na súd do Banskej Bystrice, no tých starých je stále viac ako 3,5 milióna. Zbaviť sa ich amnestiou je však podľa exekútorov nesystémové."

Stanislava Kolesárová, hovorkyňa Slovenskej komory exekútorov (telefonát): "Evidujeme množstvo dlžníkov, ktorí prestávajú splácať svoje dlžoby a vyčkávajú, či teda v ich prospech nejaká exekučná amnestia vyhlásená bude."

Radovan Ďurana, ekonóm: "Na jednu stranu pomáhajú dlžníkom zbaviť sa dlhov, ale na druhú stranu môžu vychovávať taký pocit, že keď sa dostanem do dlhov, tak sa o mňa nakoniec štát postará."

Júlia Zelenková: " Podľa ekonóma a je dôležité rozlišovať, z akých dôvodov vznikla exekúcia, ale aj to, koľko ich jeden dlžník má."

Radovan Ďurana: "Jedna exekúcia môže vzniknúť náhodou, častokrát aj štátne úrady k tým exekúciám pristupujú bez predchádzajúcej komunikácie. Sedem exekúcii už skôr nejaký prístup k financovaniu vlastného života."

Júlia Zelenková: " Koho všetkého by sa mali amnestie týkať zatiaľ ministerka spravodlivosti nechce prezradiť. Známe je však to, že by sa takto mohla škrtnúť približne polovica z 3,6 milióna exekúcií."

Stanislava Kolesárová (telefonát): "Pokiaľ by sa napríklad týkala zdravotníctva, tak tie peňažné prostriedky budú v zdravotníctve chýbať. Ak by sa týkala Sociálnej poisťovne, peňažné prostriedky budú chýbať v sociálnom systéme."

Lucia Žitňanská: "Keď to neurobíme, tak ďalších 10 rokov budeme tento balvan tlačiť pred sebou."

Júlia Zelenková: " A vláda si od toho sľubuje aj vyššiu zamestnanosť."

Robert Fico, predseda vlády SR (Smer-SD): "Títo ľudia sú nezamestnateľní, pretože akonáhle by išli do pracovného pomeru, okamžite by exekútori na nich skočili."

7.1.2018 Noviny.sk 
 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards