Skončí Slovenská ekonomika v recesii?

Týždenník Trend uverejnil vyjadrenia analytika Radovana Ďuranu k nedostatku plynu a rastúcej ceny elektriny. 27.9.2022

Skončí Slovenská ekonomika v recesii?

Radovan Ďurana, INESS:

„Recesia by nebola prekvapujúca. Fyzický nedostatok plynu, respektíve rastúca cena elektriny sa prejavia v odstávkach či poklese výroby. Vo všeobecnosti však budú mať problémy firmy, v ktorých energie predstavujú významný podiel nákladov a ktoré zároveň predávajú produkty v konkurenčnom prostredí. Problémy budú mať aj menšie výrobné firmy, ktoré si nemôžu dovoliť viazať hotovosť na burze s elektrinou. Rozsah prepúšťania si netrúfam predvídať, aj to bude závisieť od toho, či budú môcť firmy využiť kurzarbeit. Kľúčová bude nasledujúca zima. Ak sa podarí zabezpečiť požadované dodávky, žiaduce úspory a zároveň udržať stabilnú elektrickú sieť, mala by cena plynu na jar klesnúť. Znížiť ceny politici nedokážu, to dokáže len zvýšenie ponuky, ktoré nie je v ich moci."

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards