SaS a Agenda 2020 (TA3)

Richard Sulíka sa odvoláva na štúdiu INESS. 19.2.2018 

SaS a Agenda 2020 (TA3)

Alfonz Šuran, moderátor: "Opozičná strana Sloboda a solidarita predstavila aktualizovaný súbor ekonomických reforiem známy ako Agenda 2020. Podľa jej predstaviteľov ide o riešenia, ktoré dokážu zlepšiť v krajine podnikateľské prostredie, a zvýšiť tak životnú úroveň."

Jana Kiššová, podpredsedníčka SaS: "Chceme umožniť podnikateľom uplatniť si daňovú stratu podľa slobodného rozhodnutia daňovníka, alebo zliberalizovať odpisovanie majetku, čo by znamenalo, že firma si môže odpisovať majetok ľubovoľne, ako uzná za vhodné, a toto by pomohlo zlepšiť cash flow hlavne začínajúcim firmám, alebo firmám, ktoré chcú investovať, alebo modernizovať.

Po druhé, kým Ficove vlády presadzujú vysoké daňové a odvodové zaženie ruka v ruke s výnimkami, cez ktoré chcú na svoj obraz meniť spoločnosť a trh, ale miesto toho ho len deformujú, tak my tvrdíme, že to, čo pomôže, je návrat k rovnej 19-percentnej dani, aby ostalo v čistom viac peňazí ľuďom, a nech ľudia rozhodnú, na to tieto peniaze minú.

Kým vláda Roberta Fica tvrdí, že podporovať treba len vybraných podnikateľov dotáciami a stimulmi, tak my tvrdíme presný opak. Tvrdíme, že dotácie a stimuly škodia nielen všetkým tým, ktorí ich nedostanú, ale dlhodobo škodia aj ekonomike a celej spoločnosti. Deformujú trh a do spoločnosti zasahujú spôsobom, ktorý vytvára nezaslúžené majetkové rozdiely, a znižuje tak prosperitu nielen jednotlivcov, ale aj firmy, a poškodzuje tým celú spoločnosť.

V Agende 2020 preto navrhujeme zrušiť investičné stimuly a ako jediný stimul ponechať taký, ktorý bude spravodlivý, a teda rovnú a zníženú sadzbu dane pre všetkých, a jednoduché a dobré podmienky na podnikanie pre všetkých."

Richard Sulík, predseda SaS: "Pred niekoľkými dňami zverejnil inštitútu INESS prehľad investičných stimulov, ktoré boli poskytnuté v roku 2017. Celkovo bolo poskytnutých 84 miliónov eur, a z nich viac ako dve tretiny išli do okresov, kde je podpriemerná nezamestnanosť, kde teda je dostatok pracovných miest, a nie je nutné tam vytvárať ďalšie. Napriek tomu stimuly išli tam."

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards