Rútime sa do ďalšej krízy?

Martin Vlachynský sa pre Plus jeden deň vyjadril k dopadom koronavírusu na firmy. 20. 03. 2020.

Rútime sa do ďalšej krízy?

V prípade dlhšieho výpadku výroby, ako je predpokladaný, to malé dodávateľské firmy nemusia uniesť a ich zamestnanci môžu prísť o zamestnanie. „Ak pozastavenie výroby potrvá dlhšie, tak stúpne nezamestnanosť a klesne priemerná mzda,“ hovorí analytik INESS Martin Vlachynský. Na tento rok sa pôvodne odhadoval nárast slovenského HDP na úrovni 2,2 %. Pozastavenie výroby automobiliek znamená, že HDP pre ne poklesne zhruba o 1 %. Vlachynský upozorňuje, že to nemusí byť konečné číslo: „Všetko bude závisieť od toho, kedy sa stihne dostať koronavírus pod kontrolu.“ Ekonóm upozorňuje, že situácia môže prerásť do veľkej globálnej krízy.

Celý článok vyšiel v tlači.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards