Rozdal si to s Karpovom!
Andrej Danko (43) chce šach ako nový predmet. Čo si o tom myslí INESS

Bratislava - O tento predmet chce bojovať stoj čo stoj. Predseda parlamentu Andrej Danko zorganizoval šachový turnaj a túto hru kráľov chce vštepovať aj mladej generácii. Za šachovnicami by rád videl sedieť už žiakov, a to v rámci voliteľného predmetu na školách. Čo na takýto nápad hovorí odborník a samotní žiaci?
Po ruštine už aj šach. Šéf parlamentu Andrej Danko by v učebných osnovách rád videl ďalší predmet. "Ja sa netajím tým, že by som chcel v spolupráci s ministerstvom školstva zaviesť do učebných osnov možnosť výučby šachu," vyhlásil šéf parlamentu včera pri príležitosti 1. vianočného šachového turnaja, ktorý sa konal v budove Starej národnej rady. V štyroch kategóriách si sily zmerali deti, študenti, seniori, politici a známe osobnosti. Na všetko pritom dohliadal šachový veľmajster Antolij Karpov. "Som veľmi rád, že dnes hovoríme aj o školskom šachu na Slovensku. Musím povedať, že v mnohých krajinách sveta sa výučba šachu odohráva už na základných školách," povedal.
Danko pred časom vyslovil myšlienku, že v učebných osnovách by mala byť ruština, teraz k nej pribudol aj šach. "Keď ma bude za to niekto aj cepovať, že zasa niečo vymýšľam, tak za tým stáť budem, pretože je to hra, ktorá môže naše deti naučiť správaniu, slušnosti, rešpektovaniu pravidiel, logickému mysleniu a úcte k súperovi," jasne odkázal šéf parlamentu. Zájsť chce ešte ďalej. "Pán Karpov súhlasil, aby konečne aj Slovensko malo Karpovu šachovú školu," povedal Danko. O otvorení novej šachovej školy v Bratislave by sa malo hovoriť už dnes. "Bude to o tom, akým spôsobom obnoviť tradíciu šachu na Slovensku aj v rámci žiakov a študentov v rámci základných škôl," povedala ministerka školstva Martina Lubyová, ktorá dnes navštívi šachový krúžok na základnej škole po boku majstra sveta Karpova.
Myšlienke výučby šachu je naklonený aj poslanec Dušan Tittel (SNS), ktorý si zahral aj na turnaji. Podobne vidí veci aj ďalší účastník turnaja, analytik Eduard Chmelár. "Je to dobrý nápad," povedal.
Robert Chovanculiak: Politici si presadzujú subjektívne predstavy
"Tento návrh len ilustruje momentálne nastavenie školstva, kde si môžu politici a ich nominanti navrhovať presadenie ich subjektívnej predstavy o tom, čo a ako by sa malo vyučovať na školách. Hlavnou myšlienkou reformy školstva malo byť viac samostatnosti a slobody pre učiteľov," povedal Chovanculiak, analytik inštitútu INESS.
Veronika Kováčová, 20.12. Plus jeden deň