Richter umožní podliezť zákon pri príplatkoch
O zvýšených nákladoch za nočné zamestnávanie je ministerstvo ochotné rokovať. Pri sviatkoch ustúpiť neplánuje.
Bratislava – Minister práce Ján Richter čiastočne ustúpi podnikateľom pri výške príplatkov za nočnú prácu. Nové sumy sa do legislatívny dostanú. Aby však firmy platili menej, ako od nich požaduje zákon, budú sa musieť dohodnúť s odborármi. Šéf rezortu pripustil takzvanú derogačnú klauzulu, ktorá by v konkrétnom prípade rušila legislatívne ustanovenie. "Môžu v konkrétnej firme hľadať v kolektívnej zmluve aj nižšie riešenia," tvrdil. Jednoducho povedané, firma môže podliezť stanovenú hranicu a zamestnancom za nočnú prácu vyplatiť menej. Ak to budú mať ošetrené v kolektívnej zmluve, štát to bude tolerovať. Otázne je, kedy by odborári s podobnou ponukou súhlasili. Dá sa predpokladať, že tak urobia iba v prípade, ak by firma pre zvyšovanie mzdových nákladov avizovala prepúšťanie, alebo dokonca koniec činnosti. Minister je pripravený o nočnej práci ďalej rokovať, nie však o príplatkoch za sviatky. Tie budú sto percent z priemernej mzdy zamestnanca. "Zamestnávatelia nie sú tí, ktorí by nechceli zvyšovať mzdy svojim zamestnancom, práve naopak," myslí si Radovan Maxin z Asociácie zamestnávateľských zväzov. Dnes je podľa neho pracovníkov málo, a to je ideálna situácia na to, aby platy zamestnancov rástli. Za najväčší problém považuje to, že vláda pripravila súčasne zvýšenie minimálnej mzdy aj príplatkov za sviatky, noc či víkendy. Kompromis o znížení príplatkov za prácu v noci vzišiel z rokovaní ministra práce so sociálnymi partnermi. Nie je to však poslednýkrát, čo sa stretli, budú ešte rokovať. Zamestnávatelia považujú priestor na vyjednávanie za pozitívnu správu.
Zaváži aj rizikovosť
Ministerstvo je ochotné zvýšenie rozdeliť podľa toto, či ide o rizikovú prácu alebo nie. "Napríklad v prípade rizikovej práce by to bolo 35 percent, pri normálnej len 25 percent," vysvetlil Richter. Podľa neho síce zamestnávatelia chceli kompromisné riešenia, no nikto nespochybnil novelu zákona. "Mali rozdielne názory na ich výšku," priznal. Kým pri nočnej práci žiadali zamestnávatelia namiesto 50 percent sumy minimálnej mzdy za hodinu len 30, pri sviatku chceli stopercentné zvýšenie priemerného zárobku znížiť na 60. Pri sviatkoch sa však zamestnávateľom nepodarili ústupky. Vzrastie na sto percent. "Sviatok je definitívny a nemenný," vyhlásil Richter. Konfederácia odborových zväzov sa k záverom rokovania ešte vyjadriť nechcela. Počkať si chcú na konečné rozhodnutia, ktoré budú premietnuté do poslaneckého návrhu Smeru-SD. Podnikateľská aliancia Slovenska zase upozornila na to, že aj keď je vláda ochotná vyjednávať, musí si priznať, že takýmito novelami zhoršuje podnikateľské prostredie a konkurencieschopnosť.
Zvyšovanie na dve etapy
Podľa Richtera by sa mohlo zvyšovanie príplatkov rozdeliť na dve etapy. Časť z nich by nadobudla účinnosť od 1. mája 2018, ostatné by začali platiť až od januára 2019. Maxin z Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení dúfa, že po záverečných rokovaniach prejde kombinácia týchto zmien. Teda, že sa výška príplatkov ešte upraví a ich zavádzanie do platnosti bude etapovité. Načrtol aj kompenzáciu odvodových povinností, ktoré by znížili jednorazovú záťaž na podnikateľov. "Ak by sme to mali kompenzované s nejakým znížením odvodovej povinnosti voči štátu, tak je to oveľa prijateľnejšie," reagoval. Richter reaguje, že odvodové úľavy nie sú témou a rokovať o nich budú až po tom, čo sa dohodne s ostatnými ministrami. Napriek tomu, že sa o celej situácii ešte bude diskutovať, odborníci upozorňujú na netypický spôsob presadzovania vládnych zmien. "Robiť to prostredníctvom poslaneckého návrhu zákona je veľmi neštandardné," myslí si analytik Robert Chovanculiak z INESS. Vláda by sa podľa neho mala viac držať svojho programového vyhlásenia a plniť si úlohy, ktoré si v ňom zadala. "Aj poslanecké návrhy majú byť v druhom čítaní prerokúvané v rámci širokého medzirezortného pripomienkového konania za účasti verejnosti," doplnil.
HN Romana Gogová, 22.12.