Rezort financií chce zdaniť zisky z kryptomien (Rádio Slovensko)

Radovan Ďurana komentoval snahu zdanenia kryptomien. 7.1.2018

Rezort financií chce zdaniť zisky z kryptomien  (Rádio Slovensko)

Marta Jančkárová, moderátorka: "Kryptomeny, napríklad najznámejší bitcoin začali po investoroch priťahovať aj pozornosť daňových úradov. Rezort financií chce zdaniť zisky, pri ktorých zohrali virtuálne platidlá úlohu. Dúfa, že ľudia sa k zárobkom z virtuálnych transakcií priznajú sami a daň odvedú dobrovoľne. Pre kryptomeny totiž zatiaľ neexistuje žiaden právny rámec. Rok 2018 teda prinesie pokusy virtuálne platby dostať trochu pod kontrolu."

Gabriela Kajtárová, redaktorka: "Ripple, Etereum, Litecoin či Monero. Virtuálnych mien je tisícka, nielen populárny Bitcoin. Zatiaľ čo investori vidia šancu na zisk pre odvážnych a skúsených, ministri financií hľadajú spôsob ako ho zdaniť. Výnimkou nie je Peter Kažimír. Neviditeľné prevody sa však zatiaľ zdaňujú ťažko."

Peter Kažimír, minister financií SR (Smer-SD): "To nie je otázka, ako sa k tomu vieme dostať. Dneska je doba, že sa reagoval, že sa k všetkému dá raz dostať."

Gabriela Kajtárová: "Väčšina ľudí dane platí, no a zvyšok sa môže obávať daňového úradu. Tak to bude aj pri virtuálnych menách, tvrdí minister. Hrozbu však nevidí len v obchádzaní daní, financovanie terorizmu či trestnej činnosti. Ľudia z podsvetia vraj vedia o bitcoine viac než mnohí investiční poradcovia. Aj preto sa vlády čoskoro pokúsia získať nad pohybom tohto kapitálu akú-takú kontrolu, očakáva analytik analytik Across Private Investments Jakub Rosa."

Jakub Rosa, analytik Across Private Investments: "Môžeme teda očakávať, že rok 2018 so sebou prinesie prvé náznaky sprísňovania podmienok na trhu kryptomien."

Gabriela Kajtárová: "Nebude to ľahký proces. Ak chce štát kryptomeny zdaniť, musí najskôr uzákoniť, čo to vlastne je. Ide o platidlo, majetok alebo komoditu? Krajiny na to zďaleka nemajú jednotný názor, upozorňuje Radovan Ďurana z inštitútu INESS. Ďalším problémom bude výšku dane vypočítať."

Radovan Ďurana, inštitút INESS: "Štáty sa musia rozhodnúť, že či uznávajú nejaký oficiálny kurz."

Gabriela Kajtárová: "Aj keď sa podarí nájsť mechanizmus na zdanenie bitcoinových ziskov štátna pokladnica zatiaľ razantne nezbohatne. Kryptomeny totiž tvoria v investičnom portfóliu Slovákov zanedbateľné percento."

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards