Projekt zelenej nafty (Rádio Slovensko)

Martin Vlachynský komentoval daňové úľavy na pohonné hmoty pre Rádio Slovensko. 31.1.2018 

Projekt zelenej nafty (Rádio Slovensko)

Elena Koritšánska, moderátorka: "Poľnohospodári dostanú cez projekt zelenej nafty, teda daňových úľav na pohonné hmoty, tridsať miliónov eur. Sumu dnes schválila vláda. Peniaze majú podporiť intenzívnejšiu výrobu a nárast nových pracovných miest. Poľnohospodárom sa ale štátna dotácia máli. Na to, aby bol rezort konkurencieschopný voči zahraničiu, je podľa nich potrebný viac ako dvojnásobok."

Martin Kalužák, redaktor: "Zelená nafta podporí tých, ktorí pracujú efektívne. Minister financií Peter Kažimír zo Smeru-SD očakáva intenzifikáciu poľnohospodárskej výroby."

Peter Kažimír, minister financií SR (Smer-SD): "Tam, kde sa vytvára naozaj viac pracovných miest, a tam, kde môžeme odmeniť tých, ktorí lepšie pracujú."

Martin Kalužák: "Dotácia má súčasne podľa ministerky pôdohospodárstva, nominantky Slovenskej národnej strany Gabriely Matečnej podporiť výrobu slovenských potravín, a teda len niektoré odvetvia."

Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (nom. SNS): "Ktoré majú najvyššiu pridanú hodnotu – špeciálna a špecializovaná rastlinná výroba, špeciálna živočíšna výroba."

Martin Kalužák: "Predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Milan Semančík vládnu pomoc oceňuje, dodáva ale, že ide len o prvý krok."

Milan Semančík, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory: "My, keď sa chceme vyrovnať a byť konkurencieschopní naším kolegom v okolitých krajinách, potrebujeme sedemdesiat miliónov."

Martin Kalužák: "Naopak analytik Martin Vlachinský z inštitútu INESS nie je presvedčený o tom, že práve daňové úľavy na pohonných hmotách sú dobrým riešením, ako postaviť slovenské poľnohospodárstvo na nohy."

Martin Vlachynský, analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz: "Spotrebná daň na naftu je na Slovensku jedna z najnižších v celej Európe. Nemyslím si, že zrovna toto je spôsob, ktorý zmení to, ako funguje slovenské poľnohospodárstvo."

Martin Kalužák: "A obáva sa aj nárastu byrokracie. Okrem rezortov pôdohospodárstva a financií bude do projektu zapojená aj Finančná správa. Opäť Gabriela Matečná."

Gabriela Matečná: "Doplníme softvér Finančnej správy o nový modul a vyškolíme pracovníkov."

Martin Kalužák: "Zelenú naftu v budúcnosti čaká zásadná zmena. Vratky spotrebnej dane na palivá by mal nahradiť nový systém dotácie. Aký, to zatiaľ Peter Kažimír nekonkretizoval."

Peter Kažimír: "Musíme túto pomoc potvrdiť si v Európskej komisii, že je v súlade s pravidlami európskeho práva."

Martin Kalužák: "Zatiaľ nie je jasné ani to, odkedy bude nová podoba zelenej nafty platiť."

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards