Príprava na útlm ťažby na Hornej Nitre (Rádio Slovensko)

Martin Vlachynský sa vyjadroval pre Rádio Slovensko o problematike dotácií na Hornej Nitre. 12.1.2018 

Príprava na útlm ťažby na Hornej Nitre (Rádio Slovensko)

Jaroslav Barborák, moderátor: "Mestá a obce regiónu Horná Nitra nie sú pripravené na avizovaný útlm ťažby hnedého uhlia. Rezort hospodárstva totiž počíta, že s útlmom chce začať už v roku 2022. Podľa starostov a primátorov však v oblasti chýbajú pracovné miesta a potrebná infraštruktúra."

Miriam Dobrotová, redaktorka: "Takmer šestnásťtisíc ľudí, ktorých pracovné miesta sú naviazané na ťažbu hnedého uhlia na Hornej Nitre, žije v neistote. Nikto presne nevie, kedy bane prestanú ťažiť a kedy sa zatvoria elektrárne v Novákoch. Na pocit neistoty v regióne poukazujú aj miestni starostovia a primátori. Rozhodli sa, že je načase pripraviť program pre rozvoj regiónu po ukončení ťažby. Pracovať na ňom budú šesť mesiacov. Vysvetľuje primátorka Prievidze Katarína Macháčková."

Katarína Macháčková, primátorka Prievidze: "Sa idú pripraviť pracovné odborné skupiny, ktoré vlastne pripravia akčný plán. Do konca januára tohto roku sa môžu prihlásiť všetci záujemcovia. To znamená zástupcovia samosprávy, štátnej správy, odborníci, obyvatelia, že chcú prispieť svojimi nápadmi aj svojím pohľadom na riešenie tohto problému."

Miriam Dobrotová: "Jednotlivé pracovné skupiny sa budú zaoberať analýzou regiónu a jeho možnosťami v ekonomickej či sociálnej oblasti, v energetike, infraštruktúre a ďalších. Tlak na štát z regiónu, aby sa Horná Nitra začala intenzívne pripravovať na útlm ťažby, schvaľuje aj ekonomický analytik Martin Vlachynský."

Martin Vlachynský, ekonomický analytik: "Tá situácia je taká, že každým rokom je vyplytvaných sto miliónov eur na činnosť, ktorá v tom hospodárstve nemá jasný úžitok."

Miriam Dobrotová: "Zástupcovia Hornonitrianskych baní tvrdia, že na útlm baníctva sa nechystajú. Hovorkyňa spoločnosti Adriána Siváková."

Adriána Siváková, hovorkyňa Hornonitrianskych baní: "Nie je možné hovoriť o konkrétnych termínoch, kým nie sú spracované potrebné štúdie a dokumenty, ktoré budú podkladom pre vytvorenie pilotného projektu transformácie uhoľného regiónu."

Miriam Dobrotová: "Podľa posledných vyjadrení ministra hospodárstva Petra Žigu by sa malo rátať s termínom v rokoch 2022 až 2030. Rezort už teraz rokuje s Európskou komisiou o peňažnej pomoci. Najideálnejšie by bolo presunúť eurofondy z menej čerpaných programov na výstavbu diaľnice z Prievidze do Trenčína. Vybudovanie infraštruktúry je dôležité aj podľa Hornonitranov. No je to len jedna z možností rozvoja regiónu."

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards