Pozývame na Ekonomické reči #26: Postavíme z lega jednorožca?

Pozývame vás na exkluzívnu debatu v neformálnom prostredí s autormi lego-konsolidačného balíka a INESS. Analytici ministerstva ponúkli pestrofarebné lego. Nezabudli ale, že politici sú farboslepí? 

Ekonomické reči: Postavíme z lega jednorožca?

Pozývame na Ekonomické reči #26: Postavíme z lega jednorožca?

Tesne po voľbách predstavilo ministerstvo financií tzv. "lego" na ozdravenie verejných financií. Má slúžiť ako návod pre budúcu vládu ako sa popasovať s vysokým verejným dlhom Slovenska. Medzi opatreniami sa objavilo okrem iného aj zvýšenie DPH o 2 %, zavedenie progresívnej, tretej sadzby DPFO (ročný príjem nad 80 tisíc) na 35 %, vyššie zdanenie vlastníkov viac ako 2 nehnuteľností, ale aj zrušenie rodičovských dôchodkov či zníženie počtu zamestnancov ministerstiev o 10 %.

Čo všetko sa dá vyskladať z balíka viac ako 100 konsolidačných opatrení, ktoré predstavil úradnícky kabinet premiéra Ódora?

- Ako veľké je riziko, že budúca vláda si z prepracovaného balíka návrhov na znižovanie výdavkov a zvyšovanie daní vyberie práve návrhy z druhej časti a prečo je taký scenár nebezpečný?

- Ako balík vznikal a prečo je vo finále pomer zvyšovania daní vs škrtania výdavkov 60:40?

-Treba brať pri podobných odborných návrhoch do úvahy pravdepodobný charakter budúcej vlády?

V diskusii privítame:

IFP – Juraj Valachy

ÚHP -  Peter Mandžák

INESS – Radovan Ďurana

--> Už túto stredu, 11. októbra o 19:00 v Kafe Scherz v Bratislave <--

Vstup je voľný, tešíme sa na vás!

 

---

Ekonomické reči sú pravidelný každomesačný diskusný večer určený ľuďom so záujmom o ekonómiu a aktuálne dianie. Neformálna atmosféra, kvalitní hostia, príjemné prostredie a inšpiratívna diskusia s priestorom na vaše otázky a rozhovory s celým tímom INESS.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards