Pozývame na Ekonomické reči #25: Európska únia medzi utópiou a realitou

V rámci série Ekonomických rečí vás pozývame na výnimočnú európsku diskusiu s Daliborom Roháčom a predstavenie jeho novej knihy o potrebných reformách fungovania EÚ, ktorá nesie titul Governing the EU in an Age of Division (Riadenie EÚ v čase rozdelenia). Sú tu nové Ekonomické reči: Európska únia medzi utópiou a realitou.

Pozývame na Ekonomické reči #25: Európska únia medzi utópiou a realitou

Prevládajú plusy EÚ nad jej mínusmi? Na čo sa treba sústrediť, ak chceme, aby projekt vydržal a bol Európanom prospešný?

Ide o knihu, ktorá vzácne nie je ani bezmyšlienkovitou podporou EÚ, ani jej zaslepenou kritikou. Jasne pomenúva mnohé nedostatky a chyby, ktoré z rokov fungovania vyplynuli, no zároveň vyzdvihuje množstvo pozitív, ktoré všetkým členom spoločný európsky projekt priniesol. Hlavný cieľ, ktorý sleduje, je odpoveď na otázku: ako udržať EÚ pokope, keď stále narastá nesúhlas vnútri jednotlivých krajín, ale aj medzi krajinami navzájom?

Dalibor Roháč, známy autor viacerých kníh a uznávaný zahraničnopolitický analytik pôsobiaci v American Enterprise Institute vo Washingtone, D.C., v nej pripomína, že rozmer suverenity v EÚ môže niekedy pôsobiť málo viditeľne, no stále je dosť pevný. Ukazuje, že cestou k európskej integrácii by mohol byť polycentrický prístup.

„Pre mňa je Európska únia skvelá vec a želám jej úspech. Môj príspevok do diskusie, hoci je kritický, je v niečom proeurópskejší ako príspevky najväčších eurofederalistov. Som proeurópsky v tom zmysle, že mám Európu rád tak, ako existuje – vrátane jej protirečení, sporov a rozmanitosti –, a nechcem ju zatvárať do žiadnej ideologickej škatuľky.“

– Dalibor Roháč o svojej knihe v rozhovore pre .týždeň

Príďte s nami diskutovať v uvoľnenej atmosfére pri pohári vína, piva či teplého čaju v stredu, 31. mája o 19:00 do Kafe Scherz v Bratislave.

Link na udalosť na facebooku nájdete tu - budeme radi, ak ho zazdieľate aj svojim známym a kamarátom.

Vstup je tradične voľný, tešíme sa na vás!

___________________________________________________

Dalibor Roháč pôsobí ako Senior Fellow v American Enterprise Institute vo Washingtone, D.C., kde sa zaoberá najmä vývojom v Európskej únii, eurozóne a strednej Európe. Ekonómiu študoval na Karlovej univerzite, George Mason University, Oxfordskej univerzite a titul PhD z politickej ekonómie získal na King's College v Londýne. Okrem slovenských médií pravidelne publikuje komentáre v Politico, Financial Times či Washington Post.

V máji 2019 skupina amerických senátorov vo svojom otvorenom liste prezidentovi Donaldovi Trumpovi, v ktorom vyjadrujú znepokojenie nad stavom demokracie v Maďarsku, citovala jeho vyjadrenia v Helsinskom výbore.

Je autorom kníh:

- Towards an Imperfect Union: A Conservative Case for the EU, ktorá bola časopisom Foreign Affairs zaradená na zoznam najlepších kníh roku 2016

- In Defense of Globalism

- Hľadanie kotvy: Globalizovaný svet je v ohrození. A Slovensko spolu s ním.

Jeho najnovšia kniha Governing the EU in an Age of Division bude slúžiť ako východisko pre našu diskusiu počas najbližších Ekonomických rečí o tom, ako reformovať Európsku úniu.

 

 

---

Ekonomické reči sú pravidelný každomesačný diskusný večer určený ľuďom so záujmom o ekonómiu a aktuálne dianie. Neformálna atmosféra, kvalitní hostia, príjemné prostredie a inšpiratívna diskusia s priestorom na vaše otázky a rozhovory s celým tímom INESS.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards