Potrebujeme Amazon školy a Apple učebnice (názor Róberta Chovanculiaka)

Portál Aktuality.sk uverejnil komentár analytika Róberta Chovanculiaka k príčinám nedostatku inovácii v školstve. 

Potrebujeme Amazon školy a Apple učebnice (názor Róberta Chovanculiaka)

Róbert Chovanculiak, INESS: 

"Kameňom úrazu slovenského školstva je jeho veľká fragmentácia. Na Slovensku máme 2 600 základných a stredných škôl, 2 600 riaditeľov a 1 700 zriaďovateľov. To znamená, že drvivá väčšina škôl je sama ako kôl v plote. Sú jedinou školou svojho zriaďovateľa. A navyše väčšinou ide o malú školu s počtom žiakov do 150. Na Slovensku máme viac ako desať fakúlt s pedagogickým a učiteľským zameraním, kde každý deň robí výskum približne stovka profesorov pedagogiky. Napriek tomu mnoho inovácií na našich školách nevidieť. Dôvod? Stačí sa spýtať otázku, koľko investovala minulý rok vaša miestna škola do inovančného vývoja. Nie, nejde o odpoveď. Tú všetci poznáme. Ide o otázku. Koľkých z vás zaskočilo, že sa na také niečo vôbec pýtam? A to je ten problém. Tie najúspešnejšie firmy bežne investujú 10 - 15 % tržieb do výskumu a vývoja (R&D). Môžu si to dovoliť, lebo majú dostatočnú veľkosť. R&D ma vysoké fixné náklady, ktoré potrebujete rozložiť medzi veľké množstvo vyrobených výrobkov alebo poskytnutých služieb."

Celý komentár zverejnený dňa 20.1.2023 si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards