Postavíme novú atómku a kedy sa odstrihneme od Ruska? Novú vládu čaká top päť výziev v energetike

Denník Hospodárske noviny uverejnil komentár analytika Radovana Ďuranu k zavádzaniu zelených zdrojov na Slovensku. 

Postavíme novú atómku a kedy sa odstrihneme od Ruska? Novú vládu čaká top päť výziev v energetike

Radovan Ďurana, INESS odpovedá na novinársku otázku: 

"V zásade existuje len jeden relevatný ukazovateľ a tým sú emisie CO2. Zelené zdroje má zmysel zavádzať vtedy, ak dokážú za primeranú cenu znížiť relevantný objem emisií. Veľkou mierou sa na znižovaní emisií podieľa investícia do novej jadrovej elektrárne, ktorá objemovo predstavuje podstatne väčší pokles emisií. Vypnutie Nováckej elektrárne, a odstavenie Vojan bude znamenať vysoký pokles emisií. Druhou otázkou sú súkromné investície do zelených zdrojov, ktoré sú dnes čiastočne admninistratívne, byrokraticky spomaľované. Rovnako spolupráca distribučných sietí by mohla byť lepšia. Ale zelené zdroje pri ich cene a návratnosti nehrajú prím. Kľúčové je znižovanie spotreby domácností v kúrení (zatepľovanie), a znižovanie emisií najmä vo výrobe ocele. Odstrihnutie sa od ruského plynu a ropy je najmä otázka ceny a dostupných potrubných kapacít. OD stola sa táto možnosť posudzuje ťažko. Objemovo by to nemal byť problém USA rozširujú exportné kapacity. Otázka je, či SR, resp. EU je ochotná vstupovať do dlhších kontraktov na stabilné dodávky plynu. V opačnom prípade by sme boli odkázaní na pomerne variabilnú trhovú cenu plynu, čo môže dodávky predražiť."

Celý článok zo dňa 22.8.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards