Poslanci musia dať rozpočtu prioritu

Denník Hospodárske noviny uverejnil dňa 11.10.2023 komentár analytika Radovana Ďuranu ku konsolidácii verejných financií. 

Poslanci musia dať rozpočtu prioritu

Ako povedal, slovenské vlády podľa neho za posledných 10 rokov ukázali, ako nevedia šetriť, ale zvyšovanie daní im išlo.

Radovan Ďurana, INESS: 

„Ódorov balíček im rovno dodal aj návod, ako majú vyzerať nové sadzby. Súčasný deficit nevznikol kvôli užitočným investíciám do rastu hospodárstva a kvalitných verejných služieb, ale kvôli spotrebe, plošným transferom domácnostiam a plošnému zvyšovaniu platov vo verejnej správe. Daňové zaťaženie je už dnes na Slovensku pomerne vysoké, priemerný zamestnanec zaplatí 50 – 60 percent príjmu do štátnej kasy. Preto si myslíme, že diskusia by mala byť hlavne o znižovaní výdavkov, ktoré v poslednom čase rástli oveľa viac ako ekonomická sila Slovenska. Na strane výdavkových škrtov je aj veľa dobrých opatrení. Špeciálne oceňujeme odvahu autorov začať diskusiu o znižovaní sociálnych transferov. Na strane zvyšovania daní je však veľa daňových návrhov, ktoré sú škodlivé a podložené pochybnými argumentmi. Týkajú sa predovšetkým zdaňovania majetku, ‚jánošíkovského’ zdaňovania ľudí s vyšším príjmom či zdaňovania spotreby. Deficit vidím ako dôsledok nezodpovedného míňania. Vláda sa nemôže sťažovať na nedostatočné príjmy, veď daňové príjmy za posledných 10 rokov narástli o päť percent HDP. Ani to politikom nestačilo."

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards