Politika postavená na anekdotách

Denník Hospodárske noviny uverejnil komentár analytika Martina Vlachynského k ekonomickým dopadom regulácie cien potravín. 

Politika postavená na anekdotách

Martin Vlachynský, INESS: 

"Rozhodovanie postavené na faktoch je populárny termín. Aj preto vznikli mnohé analytické útvary, ktoré majú politikom pomôcť číslami. Realita je však taká, že politici si naďalej radi pomáhajú anekdotami. Napríklad pri obľúbenej téme cien potravín dookola omieľajú niečo o dominantnom postavení reťazcov a ich nemorálnych maržiach. Ako ukázali predvolebné programy, mnohí by sa radi inšpirovali maďarskou regulačnou politikou. Opomínajú pritom katastrofálny dosah Orbánových krokov na ceny potravín v Maďarsku, kde narástli dvojnásobným tempom oproti priemeru EÚ. Štátni analytici sa snažia politikov informovať. Napríklad v texte Analýza a odporúčania k riešeniu potravinovej inflácie na Slovensku od samotného ministerstva práce sa nachádza jasne zdôvodnené odporúčanie: „Odporúčanie 2: Nezavádzať regulačné opatrenia v oblasti cien a marží.“"

Celý komentár zo dňa 6.11.2023 si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards