Podpora kúpeľníctva: pár eur a na dôchodcov zabudli (Sme)

Martin Vlachynský kritizoval nedresnosť a absenciu analýz za návrhom vlády na podporu kúpelníctva v článku, ktorý publikoval denník Sme 2.7.2017

Podpora kúpeľníctva: pár eur a na dôchodcov zabudli  (Sme)

Kúpele majú byť o trochu lacnejšie pre ľudí, ktorí platia dane. Kúpeľníci zas dostanú daňové úľavy.

BRATISLAVA. Kúpele budú pre ľudí lacnejšie a kupeľníkom sa bude podnikať ľahšie, sľubuje ministerstvo financií.

O podpore kupeľníctva, ktorú pretláča SNS, vláda písala už v programovom vyhlásení, no až teraz, v novele zákona o dani z príjmov predstavila konkrétne návrhy.

Ušetria, ale len pár eur

Ministerstvo navrhuje, že ak sa človek aspoň raz do roka vyberie do kúpeľov, bude si môcť znížiť základ, z ktorého platí dane, o 50 eur alebo menej.

Ak sa vyberú do kúpeľov rodičia s dvoma deťmi, budú si môcť základ dane znížiť spolu o 200 eur.
Štát očakáva, že úľavy využije ročne približne 60-tisíc ľudí. Návrh ešte musí schválil vláda a parlament.

Prognostik Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž upozorňuje, že výhoda nebude pre ľudí prílišným lákadlom.

"Človek ušetrí len pár eur. Ceny za kúpeľné pobyty sú pritom aj niekoľko stoviek eur," povedal Baláž s tým, že ak si človek zníži základ dane o 50 eur, tak na dani ušetrí menej ako desať eur.

Do kúpeľov navyše chodia najmä dôchodcovia, ktorí si z daní, keďže nepracujú, nebudú môcť odpísať nič.

Cieľom opatrenia by malo byť zvýšiť cestovný ruch na Slovensku a podporiť kúpeľníctvo.

Martin Vlachynský z mimovládneho inštitútu INESS si myslí, že práve toto je príklad, ako nerobiť daňový systém efektívnym.

Prekáža mu, že návrh nie je podložený žiadnymi analýzami, ktoré by jasne ukázali, aké sú ciele, prečo by malo ísť o najlepšiu možnosť podpory či aké to bude mať dopady na iné segmenty cestovného ruchu.

"Navyše, prečo práve kúpeľníctvo? Prečo nie aj lyžiarske strediská alebo požičovne bicyklov?" pýta sa Vlachynský. "Môže nasledovať odpočítateľná položka na lyžovačku, nezdaniteľné minimum na akvaparky, výnimka na horských vodcov. Nočná mora pre účtovníkov a raj pre špekulantov."

Za kúpeľníctvo lobuje Danko

Kúpeľníkom v novele ministerstvo navrhuje úľavu, ak sa rozhodnú opravovať budovy, bazény či sauny. Výdavky, ktoré na to budú mať, by si mohli šesť rokov odpisovať z daní.

Podmienkou je, že výdavky podnikateľa musia dosiahnuť aspoň 10 percent zo vstupnej ceny budovy. Nárok na úľavu od štátu budú mať aj podnikateľia, ktorí budovu kúpeľov nevlastnia, ale si ju len prenajímajú.

Baláž o návrhu pomoci pre biznismanov v kúpeľníctve hovorí ako o možnom ústretovom kroku pre kúpeľné loby.

O pomoci kúpeľníkom hovorí vláda už dlhšie. Ako prvý ju ešte pred voľbami otvoril predseda vtedy mimoparlamentnej SNS Andrej Danko. Denník SME už v minulosti informoval, že právnik Danko je s kúpeľným biznisom prepojený.

Dlhoročným Dankovým klientom bol pred jeho nástupom do parlamentu napríklad popradský akvapark veľkopodnikateľa Jána Telenského.

Na rovnakej adrese, akú má Dankova advokátska kancelária, sídlili podľa medializovaných informácií v Bratislave aj firmy, v ktorých figuruje Telenský.

V popradskom akvaparku organizovala SNS v minulom roku ples. V januári 2016 zas mala zasadnutie predsedníctva v hoteli Kaskády pri Sliači, ktorý patrí bývalému poslancovi HZDS Karolovi Konárikovi.

Pokrivený systém

Väčšina budov na Slovensku sa odpisuje omnoho dlhšie (šesť až 40 rokov podľa budovy) ako navrhovaných šesť rokov pre kupeľníkov.

"Podnikatelia si budú môcť dať investície rýchlejšie do nákladov. Z pohľadu firmy teda budú ich účtovný zisk a dane nižšie ako v bežnom prípade," vysvetľuje výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Peter Kremský.

Opatrenie podľa neho kúpeľné firmy povzbudí k stavebným a technickým investíciám. "Je to v podstate nepriamy daňový stimul."

Peter Goliáš z mimovládneho inštitútu INEKO si myslí, že vláda by mala daňové úľavy pre vybrané skupiny skôr rušiť, nie naopak. "Zvýhodňovaním vybraných sektorov kriví podnikateľské prostredie a vytvára precedensy pre zavádzanie ďalších dier do daňového systému," vysvetľuje.

Michaela Kušnírová
Sme, 2.7.2017

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards