Podľa prieskumu sú proti zákazu nedeľnej práce v obchode mladší ľudia z veľkých miest

Trend uverejnil článok o prieskume INESS k nedeľnému predaju. 10. 06. 2020.

Podľa prieskumu sú proti zákazu nedeľnej práce v obchode mladší ľudia z veľkých miest

Prieskum pre Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS) vykonala agentúra ACRC, s.r.o. na vzorke 1021 respondentov

Proti zákazu nedeľnej práce v maloobchode sú najviac vyhranení mladší ľudia z veľkých miest. Vyplýva to z prieskumu, ktorý bol vykonaný od 26. mája do 3. júna 2020.

„Takýto výsledok sa dal očakávať, mladší ľudia majú radi flexibilnejší život a otvorené možnosti, vo veľkých mestách je zároveň koncentrovaná veľká časť maloobchodu s otváracími hodinami aj v nedeľu, preto sa tento zákaz dotýka viac obyvateľov z miest. Potvrdilo sa aj to, že ľudia na materskej či nezamestnaní ľudia požadujú viac možností privyrobiť si," uvádza sa v zhodnotení prieskumu.

Napriek istým rozdielom medzi demografickými skupinami, nesúhlas so zákazom nedeľnej práce v maloobchode či prípadná potreba kompenzácie tohto zákazu panoval podľa prieskumu naprieč všetkými sledovanými skupinami, bez ohľadu na bydlisko, vzdelanie, vek, pohlavie či zamestnanecký status.

Prieskum zároveň ukázal, že keď sa veci pomenujú pravými menami, teda zákaz pracovať sa nazve zákazom, obyvatelia Slovenska nie sú naklonení takémuto obmedzeniu ich slobody.

Odpor proti zákazu aj medzi nezamestnanými

Podľa prieskumu viac ako 60 percent respondentov je pozitívne naklonených (áno, skôr áno) tomu, aby viaceré skupiny obyvateľstva mali mať možnosť pracovať v nedeľu v maloobchode. Len 28 percent je proti (nie, skôr nie) takejto možnosti. Obrovskú podporu má táto možnosť najmä u mladých respondentov (25 - 34 rokov), z ktorých 70 percent je za možnosť nedeľnej práce v maloobchode a len 19 percent proti.

Rovnako najvýraznejšia podpora je pri obyvateľoch veľkých miest (nad 100-tisíc) so 74-percentným súhlasom. No prevaha súhlasu s ponechaním možnosti v nedeľu pracovať niektorým skupinám obyvateľstva bola aj pri respondentoch z najmenších obcí do 1000 obyvateľov, keď 56 percent bolo za a 32 percent proti. S možnosťou práce v nedeľu v maloobchode súhlasilo aj 68 percent respondentov, ktorí sú na materskej dovolenke.

S tvrdením, že zamestnancom v maloobchode by malo byť v nedeľu zakázané pracovať, súhlasilo 36 percent respondentov, proti bolo viac ako 45 percent ľudí. Za zákaz nedeľnej práce v maloobchode bolo 37 percent žien, proti zákazu však bolo 44 percent žien. Jasný odpor voči takémuto zákazu bol medzi nezamestnanými, z ktorých 51 percent bolo proti zákazu a len 17 percent za zákaz.

Zároveň si podľa prieskumu 59 percent respondentov myslí, že zamestnávateľ by mal zamestnancom umožniť prácu v nedeľu, ak o to požiadajú. Myslí si to 57 percent žien, 50 percent obyvateľov obcí do 1000 obyvateľov a až 77 percent obyvateľov veľkých miest.

S tvrdením, že výpadok príjmov kvôli zákazu pracovať v nedeľu v maloobchode by podľa prieskumu mal kompenzovať štát, súhlasilo 42 percent opýtaných. Pri respondentoch pracujúcich na polovičný úväzok to bolo až 50 percent.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards