Penzijné sľuby Ficovej vlády posielajú štátnu kasu ešte viac na dno. Siahne preto koalícia na druhý pilier?

Denník Hospodárske noviny uverejnili komentár analytika Radovana Ďuranu k dopadom vyplatenia 13. dôchodku na verejné financie. 

Penzijné sľuby Ficovej vlády posielajú štátnu kasu ešte viac na dno. Siahne preto koalícia na druhý pilier?

Radovan Ďurana, INESS odpovedá na novinárske otázky:

"Na  výplatu 13. dôchodku si budeme musieť požičať celú dodatočnú sumu, cca 500 mil. eur. Pričom celkové náklady budú 800 mil. eur, lenže už dnes je v rozpočte 310 mil. eur na pôvodný vianočný dôchodok. Aj na tohtoročný 13. dôchodok si musíme každé šieste euro požičať. Deficit Slovenska by mal byť tento rok najvyšší v EU, 7 mld. eur. Neadresne takto zvyšovať výdavky štátneho rozpočtu je veľmi nezodpovedné. 

Vláda by mala predovšetkým eliminovať súčasný obrovský deficit. Uvedené opatrenia by mali slúžiť na znižovanie deficitu, nie na nové zvyšovanie výdavkov. Problém tohto opatrenia je ale inde. Plný trinásty dôchodok odčerpá veľké množstvo zdrojov a neostane na skutočné problémy, Poskytovať neadresnú dávku dôchodcom s dôchodkami 1000 až 2000 eur eliminuje priestor na zvyšovanie dávok, ktoré z pohľadu solidarity skutočne potrebujeme. Tými sú dávky v hmotnej núdzi, resp. podpora ľudí, ktorý majú príjmy tesne nad hmotnou núdzou."

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards