Panel expertov: Má teraz vláda extra pomáhať biznisu?

Martin Vlachynský sa pre Dennín E vyjadril k dopadom koronavírusu. 12. 03. 2020.

Panel expertov: Má teraz vláda extra pomáhať biznisu?

Martin Vlachynský, INESS

Z pohľadu ekonomiky sa jedná o výnimočnú udalosť, rozsahom podobnú len veľkej prírodnej katastrofe (aké na Slovensku nepoznáme), či ozbrojenému konfliktu. V tomto momente by si mal štát jasne zoradiť priority. Financie by mali ísť na masové testovanie, mobilné testovanie, dedikované zvozové vozidlá, prípravu dodatočných JIS, nákup medicínskych a hygienických zásob (aj pre firmy, napríklad dopravcov) a prístrojov.

To je dôležité nielen z medicínskeho hľadiska, ale aj ekonomického. Umožní to rýchlejšie preverovanie podozrení, otváranie a zatváranie karantén, vďaka čomu by mohli byť menšie výpadky vo výrobe. Potom sa bavme o konkrétnom odškodňovaní konkrétnych sektorov. Bohužial mám pocit, že ani odchádzajúci, ani prichádzajúci politici si stále neuvedomujú rozsah problému, ktorý sa im rozvíja priamo pred očami.

Čo je ale kľúčové, nová vláda si musí rýchlo ujasniť priority. Snívať napríklad o 13. dôchodkoch či masovej výstavbe nájomných bytov v čase hroziacej globálnej recesie bude veľmi nebezpečné.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards