Pandémia koronavírusu zasiahla aj automobilový priemysel na celom svete

Martin Vlachynský sa pre Rádio Slovensko vyjadril k pomoci automobilovému priemyslu. 27. 05. 2020.

Pandémia koronavírusu zasiahla aj automobilový priemysel na celom svete

Jana Balková, redaktorka: "Prezident Emmanuel Macron hovorí o bezprecedentnej kríze, ktorá tamojšie automobilky položila na kolená a prisľúbil im finančnú injekciu 8 miliárd eur. Cieľom vlády podľa neho je, aby sa z Francúzska stal najväčší európsky producent ekologických vozidiel. Vyzval automobilky, aby vyrábali predovšetkým doma. Predstava vybudovania efektívneho silného priemyslu tým, že sa doň nalejú miliardy eur, je však podľa analytika INESS Martina Vlachynského chybná."

Martin Vlachynský, analytik INESS: "Tieto zdroje, ktoré poputujú do automobiliek, nepadli z neba, budú pochádzať z iných produktívnych zdrojov ekonomiky, od iných podnikateľov, od spotrebiteľov a vláda by sa v prvom rade mala snažiť, aby domáce automobilky boli v medzinárodnom mertíku konkurencieschopné."

-----

Jana Balková: "Zabrániť prepúšťaniu ale môže byť podľa analytika Martina Vlachynského kontraproduktívne, pretože aj to je niekedy súčasťou zefektívňovania výroby, keďže už pred koronakrízou dopyt po autách v Európe klesal, v prípade Francúzska to môžu byť vyhodené peniaze na záchranu. Zároveň podľa neho môže ísť o precedens, ktorý budú chcieť využiť aj iné oblasti priemyslu."

Martin Vlachynský: "A nie je v realite štátu, aby každému poskytoval nejaké dotácie, pretože to množstvo peňazí, ktoré štát vyberie, je konečné."

Celú reportáž si môžete vypočuť tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards