OTS: Dievčatá nechcú študovať vedu a technológie. Slovensko prichádza o talenty. (TASR)
TASR publikoval 12.5.2017 článok, kde sa zaoberá i slabím záujmom dievčat o štúdium informatiky s komentárom Róberta Chovanculiaka v rámci svojej Originálnej textovej služby
Bratislava 12. mája (TASR-OTS) - Po dovŕšení 12 rokov prudko klesá záujem dievčat na základných školách o štúdium matematiky, fyziky, chémie, prírodovedy či informatiky. Vyplýva to z výsledkov rozsiahleho európskeho prieskumu spoločnosti Microsoft v 11 krajinách. Unikátny prieskum medzi 11500 školáčkami vo veku od jedenásť do osemnásť rokov zisťoval, prečo sa dievčatá venujú štúdiu vedy a technológií oveľa menej než chlapci.
Fakt, že záujem o vedu a technológie u tínedžeriek klesá, bol známy už predtým. Kedy sa však presne začína vytrácať "Slovenské dievčatá sa o tzv. STEM predmety začínajú zaujímať až v 12 rokoch, čo je o rok neskôr, než je európsky priemer. Viac alarmujúci je fakt, že v období, keď sa rozhoduje o výbere strednej školy, medzi trinástym a šestnástym rokom, sa ich záujem prepadne hlboko pod európsky priemer," uviedla Lenka Čábelová, manažérka komunikácie spoločnosti Microsoft.
V celoeurópskom porovnaní sa najskôr o vedu a technológie začínajú zaujímať dievčatá v Rusku (v desiatich rokoch). V Poľsku sa záujem začína v dvanástom roku života, ale výrazne stúpa v šestnástich rokoch a nikdy neklesne pod európsky priemer. Výsledky európskeho prieskumu vrátane interaktívnej infografiky nájdete na https://news.microsoft.com/europe/features/dont-european-girls-like-scie....
Záujem dievčat o STEM treba podchytiť skôr
Vláda, učitelia a rodičia majú na Slovensku aj v Európe k dobru priemerne štyri až päť rokov na to, aby dokázali zvrátiť klesajúci záujem dievčat o tieto dôležité predmety (medzi 12 a 16 rokmi). Hoci po dovŕšení 16. narodenín záujem o STEM predmety opäť rastie, nikdy sa už nevráti na pôvodnú hodnotu pred vekom 12 rokov. "Dievčatá nevidia dostatočne silné prepojenie týchto predmetov s ich každodenným životom, chýba im podpora rodičov a učiteľov a taktiež dostatočný počet vzorov na uplatnenie v budúcom živote," dodala Lenka Čábelová. Dôvodom straty záujmu môže byť aj prechod z prvého na druhý stupeň školy, zmena prostredia a učiteľov a proces dospievania.
Podľa docentky RNDr. Beáty Brestenskej, CSc., z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave pritom dievčatá v STEM dosahujú rovnaké alebo lepšie výsledky než chlapci. V IT Fitness Teste1, ktorý realizuje na Slovensku už šiesty rok, pravidelne víťazili dievčatá. "Napriek tomu mladé ženy z kariéry vo vede a technike rezignujú. Ženy vzdelané v prírodných a technických odboroch chýbajú nielen vo firmách, ale aj v neziskovom sektore a štátnych inštitúciách. Záujem dievčat je potrebné vzbudiť už skôr - na prvom stupni základných škôl a nie je to len úlohou učiteľov." O budúcnosti v odboroch STEM by mali podľa nej s dievčatami hovoriť aj rodičia, aby búrali stereotypy. Firmy a inštitúcie zase môžu prispieť k plastickejšej predstave dievčat o budúcom zamestnaní vo vede a technológiách.
Slovensko si nemôže dovoliť strácať ďalšie talenty
Podľa OECD iba jeden z piatich absolventov odboru počítačových vied v 35 európskych krajinách je žena. Ide o obrovský nevyužitý potenciál a jeden z hlavných problémov pre súčasný aj budúci trh práce: Európa môže podľa Európskej komisie v roku 2020 čeliť nedostatku až 900-tisíc kvalifikovaných IT pracovníkov.
"Práca v budúcnosti je neodmysliteľne spojená s informačnými technológiami. Bude preto dôležité, aby dostatočná časť populácie mala vedomosti a expertízu, ktoré im umožnia pracovať v týchto moderných odvetviach. Ekonómia nás učí, aby sme najskôr zberali ovocie, ktoré je na dosah. V tomto prípade sú to mladé dievčatá, u ktorých je dnes relatívne nízky záujem o STEM štúdium a existuje tak značný potenciál na zlepšenie," uviedol Róbert Chovanculiak, analytik nezávislého Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS.
"Aj keď ženy boli priekopníčkami počítačovej vedy - napríklad prvý počítačový algoritmus navrhla a napísala pred 200 rokmi Ada Lovelaceová -, dnes táto oblasť viac oslovuje mužov. V Microsofte dlhodobo podporujeme zapojenie žien do technológií, pretože je to dôležité pre ne, pre IT spoločnosť aj pre ekonomiku ako celok. Máme množstvo projektov, ktorých cieľom je ukázať dievčatám a ženám, že pomocou technológií môžu zmeniť svet v akomkoľvek odbore. Najdôležitejšie je začať búraním predsudkov a stereotypov, ktoré v tejto oblasti existujú," uviedla Biljana Weber, generálna riaditeľka spoločnosti Microsoft Česká republika a Slovensko.
O prieskume:
Unikátny prieskum spoločnosti Microsoft: Prečo európske dievčatá neštudujú vedu? zahrnul jedenásť európskych krajín: Slovensko, Českú republiku, Fínsko, Francúzsko, Taliansko, Írsko, Nemecko, Holandsko, Poľsko, Rusko a Veľkú Britániu. Výsledkom je jedinečná štúdia, ktorá sa zatiaľ v Európe v takomto rozsahu nerealizovala. Microsoft sa spojil s odborníkmi v tejto oblasti, zrealizovali rešerš literatúry, zorganizovali skupinové diskusie s 54 dievčatami v deviatich krajinách a kvantitatívny prieskum medzi 11500 dievčatami v 11 krajinách. Na účely výskumu bol pojem STEM (Science, Technology, Engineering and Maths) definovaný (a vysvetlený účastníkom prieskumu) ako prírodné vedy (vrátane biológie a medicíny), technológie, inžinierstva (vrátane dizajnu) a matematika.
O spoločnosti Microsoft
Microsoft je významný výrobca technológií pre svet, v ktorom sú mobilita a cloud na prvom mieste. Našou misiou je umožniť každému človeku a každej organizácii na svete dokázať viac. Microsoft Corporation vznikla v roku 1975, slovenská pobočka začala svoju činnosť v roku 1995.
Tento materiál slúži len na informačné účely. Spoločnosť Microsoft sa zrieka akejkoľvek zodpovednosti za vzniknuté situácie, ktoré súvisia s použitím tohto dokumentu na iné účely. Spoločnosť Microsoft nebude nikdy zodpovedná za akékoľvek mimoriadne, priame, nepriame alebo vyplývajúce škody, či už v súvislosti so žalobou na základe zmluvy, nedbalosťou alebo inou skutočnosťou vzniknutou v dôsledku alebo v súvislosti s použitím alebo interpretáciou tohto dokumentu.
Microsoft je registrovaná obchodná značka spoločnosti Microsoft Corp. v USA a/alebo iných krajinách. Názvy konkrétnych spoločností a produktov, ktoré sa spomínajú v tomto dokumente, môžu byť obchodnými značkami príslušných vlastníkov.
Kontakty pre styk s médiami a verejnosťou:
Lenka Čábelová
manažérka komunikácie, Microsoft v Českej republike a na Slovensku
Mobil: +420 602 220 194
E-mail: lenkaca@microsoft.com
Jana Rydlová
PR konzultantka, Microsoft v Českej republike a na Slovensku
Mobil: +420 607010602
E-mail: a-jarydl@microsoft.com
Juraj Králik
PR manažér, Microsoft v Českej republike a na Slovensku
Mobil: +421 904702426
E-mail: a-jukral@microsoft.com
Ak máte záujem o ďalšie informácie o spoločnosti Microsoft, navštívte, prosím, naše press centrum.
Upozornenie: Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ
TASR, 12.5.2017