Odpustenie exekučných amnestií môže štát vyjsť na milióny eur (HN)

Hospodárske noviny uvádzajú názor Radovana Ďuranu na exekučnú amnestiu. 17.1.2018 

Odpustenie exekučných amnestií môže štát vyjsť na milióny eur (HN)

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská plánuje Slovákom dlhy odpustiť.

Neefektivita vymáhania dlhov na Slovensku sa premietla do 3,7 milióna exekúcií, ktoré zbytočne ležia na stoloch súdov. Najčastejšie sa dlžoby týkajú polície, zdravotných poisťovní či Sociálnej poisťovne. Ak tej živnostník neplatí poistenie, ktoré je minimálne vo výške 146,35 eura mesačne, stáva sa dlžníkom. Za rok sa tak suma môže vyšplhať minimálne na 1 756,2 eura. "Okrem toho treba potom k celkovej dlžnej sume za poistné prirátať aj penále," vysvetľuje hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. Tie sú vo výške 0,5 percenta z omeškanej sumy za každý deň neplatenia. K sume tak pribudne ďalšia dlžoba, za rok je to približne 320 eur. Podobné prípady neplatičov majú šťastie - štát im chce dlhy odpustiť. 

Žitňanská podrobnosti tají

Takéto amnestie Slovensko ešte nezažilo. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská zatiaľ nechce prezradiť podrobnosti exekučných amnestií. Verejnosť tak nevie, ktoré dlhy a za akých podmienok by sa odpustili. Rezort nateraz tvrdí len to, že priveľa exekúcií nie je prijateľných pre súdnictvo. Chcú, aby bolo viac efektívne. "Sme presvedčení, že si to vyžaduje jednorazové zásadné riešenie," reagoval hovorca rezortu Peter Bubla. 

Ministerstvo spravodlivosti potrebuje na presadenie návrhu politickú vôľu, zatiaľ však o novinke hovorili len na Koaličnej rade za zatvorenými dverami. Podľa vyjadrení vládnych strán má zrejme Žitňanská ich podporu. "Pre mňa je toto prijateľné, vítané a ja som v každom prípade rád," tvrdil šéf rezortu práce Ján Richter. Podľa neho to pomôže aj lepšej zamestnanosti. Ľudia, ktorí nechceli pracovať preto, aby im zo mzdových prostriedkov nevzal exekútor veľkú časť, totiž podľa Richtera vyhľadávali skôr prácu načierno. Národniari ministerke tiež vyjadrili podporu, o podrobnostiach chcú ešte rokovať. Opozičné strany OĽaNO a SaS, ktoré chce Žitňanská tiež na diskusiu prizvať, na otázky HN do našej uzávierky neodpovedali. Strana Sme rodina o výhodách exekučnej amnestie hovorí už dlho.

Odborníci chcú osobný bankrot

Podľa Žitňanskej by sa amnestia mala vzťahovať minimálne na polovicu exekúcií, ktoré sa začali ešte podľa starých pravidiel, dokopy ich je teraz 3,7 milióna. Nové pravidlá sú platné od začiatku tohto roku. Sociálna poisťovňa teraz eviduje viac ako 131-tisíc dlžníkov s celkovou pohľadávkou 670 miliónov eur. Nejde teda o zanedbateľné sumy, ktoré chce štát odpustiť. 

Prezident Slovenskej komory exekútorov Miroslav Paller upozorňuje, že amnestie sú nesystémové riešenie, ktoré môže v budúcnosti znížiť potenciál vymožiteľnosti práva na Slovensku. "Exekučná amnestia je zlý signál pre všetkých poctivých, že vlastná zodpovednosť za svoj život a finančné zdravie sa nevypláca, a povzbudenie pre tých nepoctivých, že ich problémy opäť vyriešia zodpovednejší spoluobčania," myslí si prezident exekútorov. Za lepšie riešenie považuje pri dlžobách osobný bankrot. "Podľa mojich vedomostí, len vlani sa na podmienky osobného bankrotu informovalo približne 70-tisíc občanov a približne 5 300 bankrotov bolo vyhlásených. To znamená, že len z tohto dôvodu je zastavených niekoľko stotisíc exekúcií," tvrdí.

S jeho názorom súhlasí aj analytik INESS Radoslav Ďurana. Ako povedal pre televíziu TA3, amnestia by nemala byť považovaná za plošné riešenie a štát by mal rozdeľovať, kto sa akým spôsobom dostal do exekúcie a koľko ich má.

HN, Romana Gogová 17.1.2018 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards