Od februára platia zmeny v programovom výbere (RTVS)

Radovan Ďurana komentoval zmeny v dôchodkoch. 10.1.2018 

Od februára platia zmeny v programovom výbere (RTVS)

Martin Strižinec, moderátor: "Približne tritisíc sedemsto sporiteľov v druhom pilieri, ktorí dosiahli do konca minulého roka dôchodkový vek, dodnes nezačalo poberať dôchodok zo svojich súkromných úspor. Mnohí zrejme čakajú na zmenu, ktorá im umožní vybrať si nasporené peniaze formou takzvaného programového výberu. Od februára totiž bude platiť novela zákona o dôchodkovom sporení, ktorá dovoľuje použiť časť dôchodkových úspor podľa vlastného uváženia. Na to budú mať nárok sporitelia, ktorým vyjde spolu z prvého a druhého piliera dôchodok najmenej štyristotridsaťdva eur."

Ivan Švejna, št. tajomník Ministerstva práce, soc. vecí a rodiny SR (Most-Híd): "Zvyšok peňazí, ktoré si našetril v druhom pilieri, môže použiť podľa vlastného uváženia. To znamená, napríklad si môže dokúpiť vyšší dôchodok, respektíve nemusí si vybrať zatiaľ peniaze do určitého času a nechať si ich zhodnocovať."

Radovan Ďurana, analytik INESS: "Určite sa nájdu prípady, keď ľudia so svojimi úsporami naložia nezodpovedne. Práve možnosť nakladania s tými peniazmi bude vytvárať aj tie skúsenosti a vedomosti vo verejnosti."

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards