Od 1. februára sa mení programový výber (RTVS)

Radovan Ďurana komentoval odvody pre RTVS. 18.1.2018 

Od 1. februára sa mení programový výber (RTVS)

Janette Štefánková, moderátorka: "Od februára bude mať viac ľudí, ktorí odchádzajú do dôchodku a sporili si aj v druhom pilieri, možnosť použiť svoje úspory podľa vlastného uváženia, mení sa takzvaný programový výber. Koaličný Most-Híd chce pre budúcich dôchodcov presadiť ďalšie zmeny."

Rita Fleischmanová, redaktorka: "Dôchodky ľudí, ktorí si sporili v druhom pilieri, sa v súčasnosti pri výpočte neprimerane znižujú, ide o časť penzie, ktorú vypočíta Sociálna poisťovňa, tvrdí to štátny tajomník ministerstva práce Ivan Švejna z koaličného Mostu-Híd. Chce preto presadiť, aby sa zmenil spôsob výpočtu."

Ivan Švejna, podpredseda strany, štátny tajomník MPSVR SR (Most-Híd): "Považujem súčasný systém za neadekvátny, neprimeraný a jednoducho túto zmenu treba urobiť a táto zmena samozrejme bude výrazne v prospech sporiteľov, ktorí sú v druhom pilieri a zásadným spôsobom samozrejme potom zmení aj pohľad na to, či sa oplatí v druhom pilieri šetriť alebo nie."

Rita Fleischmanová: "Ivan Švejna argumentuje, že vzorec na výpočet dôchodku nezohľadňuje všetky odvody, ktoré počas pracovného života sporiteľ zaplatil do Sociálnej poisťovne. Na penzie totiž oficiálne ide osemnásť percent z hrubej mzdy, v skutočnosti je to však niekedy viac ako štvrtina. Keď v dôchodkovom fonde nie je dosť peňazí, štát vypláca penzie aj z iných fondov, ktoré sú prebytkové."

Radovan Ďurana, analytik INESS: "Všetky tieto prebytky končia v starobných dôchodkoch, čiže štát občanov zavádza tými sadzbami, mal by si splniť domácu úlohu a sadzby upraviť tak, aby občania reálne videli a dozvedeli sa tú potrebnú informáciu, že na dôchodok z prvého piliera reálne dávajú viac ako štvrtinu zo svojej mzdy."

Rita Fleischmanová: "Napríklad človek, ktorý odpracoval štyridsaťdva rokov a zarábal priemernú mzdu, by mohol mať pri zmene výpočtu dôchodok vyšší o dvanásť a pol eura, zamestnanec s dvojnásobkom priemernej mzdy až o dvadsaťdva eur. V najbližších desiatich rokoch odíde do dôchodku približne šesťdesiattisíc ľudí, ak by sa zmenil výpočet penzie, zaťažilo by to Sociálnu poisťovňu."

Ján Šebo, ekonóm, Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici: "Ale zatraktívni to druhý pilier, tým pádom vám tam viacej mladých začne vstupovať, začnú si sporiť a tým pádom v čase, keď to budeme potrebovať, začnú odľahčovať ten systém, teda tú Sociálnu poisťovňu."

Rita Fleischmanová: "V prvých rokoch by zmena výpočtu mohla stáť Sociálnu poisťovňu ročne približne desať miliónov eur."

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards