Nový systém pridelovania EČV
Martin Vlachynský sa pre JOJ vyjadril k EČV. 21. 06. 2020.

Martin Vlachynský, analytik INESS: "My sme identifikovali zhruba na 8 miliónov pre štátny rozpočet a ďalších 800 000 až 1 000 000 v tom, že ľudia by strácali trošku menej času evidencie vozidiel."
Lukáš Demín: "Neustála výmena tabuliek je ako začarovaný kruh. Zbytočný a nákladný. A súčasný systém stál daňových poplatníkov už desiatky miliónov eur. Po novom by teda mohli byť evidenčné čísla trvalo priradené k vozidlu."
Martin Vlachynský: "Veľká väčšina európskych štátov prešla práve k tomuto systému, teda, že upustili od toho, kedy rôzne okresy, regióny prideľovali svoje evidenčné čísla. A je nejaká centrálna evidencia, centrálne vydávanie čísel, ktoré už nie sú naviazané na nejaké konkrétne mestá."
Lukáš Demín: "Okrem iného je Slovensko už len 1 z 3 štátov, kde evidenciu vozidiel rieši polícia. V iných krajinách sa tieto kompetencie presunuli do civilnej sféry."
Martin Vlachynský: "Policajt je pomerne drahý pracovník. Je to odborný pracovník, ktorý musel prejsť školením, má výsluhový dôchodok. Nie je efektívne, aby takto kvalifikovaný človek robil viac-menej jednoduchú administratívu s vypisovaním papierov."
Lukáš Demín: "Aj u nás by táto kompetencia mohla prejsť napríklad na kataster. K efektivite by tiež prispelo, keby prepis vozidla vieme vyriešiť na diaľku."
Martin Vlachynský: "Krásny príklad je Veľká Británia, kde ani neexistujú nejaké lokálne dopravné inšpektoráty alebo niečo podobné. Tam je jeden centrálny úrad. Vy, keď kupujete, predávate vozidlo, podpíšete kúpno-predajnú zmluvu. Poštou alebo cez internet zašlete informáciu o tom, že prebehla táto transakcia, majiteľom vozidla som ja."
Celú reportáž si môžete pozrieť tu.