Nový štátny rozpočet už kritizuje opozícia

Ku návrhu rozpočtu padli vyjadrenia aj v rádiu Expres.

 Nový štátny rozpočet už kritizuje opozícia

Mariana Tökölyová, moderátorka: "Príjmy takmer 14 miliárd, výdavky skoro 16 miliárd eur. Deficit je po prvýkrát pod 1 percentom hrubého domáceho produktu. Opozícia vládu za rozpočet kritizuje. Vraj málo šetrí a namiesto toho zdvíha ľuďom dane. Viac info Braňo Závodský."

Branislav Závodský, redaktor: "Deficit naplánovalo ministerstvo financií na 0,83 percenta HDP. Vyrovnane, teda s nulovým deficitom, má vláda hospodáriť až od 2020. Sociálny balíček, do ktorého si koaličné strany presadili príplatky za víkendovú či nočnú prácu, vyššiu minimálnu mzdu, príspevky na opateru, dobrovoľný 13. a 14. plat bez odvodov či odvodové úľavy pre dôchodcov, nás bude stáť podľa ministra financií Petra Kažimíra okolo štvrť miliardy eur. Na budúci rok si najviac prilepšia rezorty vnútra, práce, zdravotníctva a školstva. Opozičný líder a šéf SaS Richard Sulík hovorí, že štátny rozpočet mal byť už dávno v prebytku."

Richard Sulík, predseda SaS: "Deficit štátneho rozpočtu klesá, avšak nie preto, že by štát naozaj šetril, ale preto, že rekordne zvyšuje dane, a k nižšiemu deficitu pomáhajú ešte aj nulové úroky, ktoré zaviedla Európska centrálna banka. Čiže tento výsledok nie je nijak ohurujúci, naopak, Slovensko zažíva dobré časy, v týchto dobrých časoch rozpočet mal byť dávno v prebytku."

Branislav Závodský: "Poslanec OĽaNO Eduard Heger pre Expres vyhlásil, že vláda nevie ťažiť z hospodárskeho rastu našej krajiny, a že s vyrovnaným rozpočtom už hospodárilo dvanásť krajín Európskej únie. Heger Kažimíra kritizuje, že vyrovnaný rozpočet odložil už po druhýkrát."

Eduard Heger, (OĽaNO), poslanec NR SR: "Taktiež sme sa prepadli takmer na úplný koniec vo výbere DPH, kde strácame potrebné miliardy. Celkovo môžme povedať, že štát nás zadlžuje stále viac, a ľudia z toho necítia patričné benefity."

Branislav Závodský: "Šéf vznikajúcej strany Spolu a opozičný poslanec Miroslav Beblavý si myslí, že vláda mala znižovať dane."

Miroslav Beblavý, predseda strany Spolu a poslanec NR SR: "Myslím si, že to nie je rozpočet pre ľudí, pretože vláda zistila, že sa... podnikateľov, klesá aj výber dane z podnikateľov o 700 miliónov eur, tak si to chce vynahradiť na zamestnancoch, ktorí naopak majú zaplatiť na daniach a odvodoch o 800 miliónov eur viac. Neustále nám stúpa daňové zaťaženie obyčajných ľudí, a vláde to stále nestačí."

Branislav Závodský: "Beblavý kritizuje plánované výdavky pre školstvo, ktoré podľa neho pokrývajú len mierny rast platov učiteľov. Naopak lepšie financované zdravotníctvo má byť podľa neho aj oddlžované."

Mariana Tökölyová: "A teraz názory ekonómov. Pozitívne v návrhu rozpočtu vidí predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ivan Šramko pokračované znižovanie deficitu a dlhu. Naopak negatívne vidí odsunutie vyrovnaného rozpočtu až na rok 2020."

Ivan Šramko, predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť: "Ak by sa teda podarilo naplniť tie ciele, ktoré sú v tomto návrhu prezentované, tak by sme sa už v roku 2019, čo je rok skôr, dostali z prvého sankčného pásma zákona o rozpočtovej zodpovednosti, pretože dlh by bol teda nižší, ako je hranica, ktorá v tom prvom pásme je určená."

Mariana Tökölyová: "Rada pre rozpočtovú zodpovednosť po podrobnej analýze vydá začiatkom novembra stanovisko, v ktorom obsiahne aj riziká, ktoré rozpočtu hrozia.

Analytik Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií Radoslav Ďurana je presvedčený, že vláda zverejneným rozpočtom nevyužila naplno silný rast ekonomiky a daňové výnosy."

Radoslav Ďurana, analytik Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií: "K tomu, aby vláda dala do poriadku rozpočet, a zabezpečila tým do budúcnosti udržateľné verejné financie, tak táto príležitosť je opäť raz z väčšej miery premeškaná. Dochádza k posúvaniu plánov na dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu, pričom nie sú na to objektívne dôvody."

Mariana Tökölyová: "Podľa Ďuranu by sme mohli mať vyrovnaný rozpočet už v roku 2019. Rizikom pre rozpočet by mohol byť aj vývoj v zahraničí, aj keď momentálne nijakú hrozbu nevidno."

Radovan Ďurana: "Zodpovedný hospodár je ten, ktorý v dobrých časoch vytvára prebytky, a v zlých časoch z týchto prebytkov žije tak, aby nemusel významne škrtiť, alebo rušiť politiky, ktoré má."

Mariana Tökölyová: "Podľa Ďuranu, momentálne žiadne prebytky nevytvárame."

radio Expres, 5.10.2017

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards