Nové ministerstvo nebude stáť „takmer nič“, tvrdí Robert Fico. Zadarmo to ale nebude, varuje Ďurana

Portál Startitup.sk uverejnil krátky rozhovor s analytikom Radovanom Ďuranom k vzniku nového ministerstva. 

Nové ministerstvo nebude stáť „takmer nič“, tvrdí Robert Fico. Zadarmo to ale nebude, varuje Ďurana

Radovan Ďurana, INESS: 

"Určite to ministerstvo nebude mať nejaké zaujímavé finančné prostriedky, pretože bude mať k dispozícii len to, čo už dnes v rozpočtoch. Ministerstiev školstva a dopravy je. To čo ale bude stáť viacej, sú náklady byrokracie, ktorá na tomto ministerstve bude musieť vzniknúť. Sumu neviem odhadnúť, bude to závisieť od toho, koľko tam bude ľudí, ale toto ministerstvo bude musieť urobiť celé to cvičenie s logom, web stránkou, evidenciou zamestnancov, nákupom softvérových licencií a podobne. Tie investičné náklady budú určite v státisícoch eur, ale nedá sa dopredu odhadnúť, aké budú dodatočné náklady toho ministerstva, lebo ako vravím, v prvom kole dôjde len k presunutiu tých zdrojov, ktoré už na jednotlivých ministerstvách sú.

Je to štandardné politické rozmýšľanie, že keď nejakej agende dám ministerstvo, tak tá agenda sa zrazu zlepší, ale tá situácia v oboch rezortoch, a teraz nehodnotím, či dnes je dobrá alebo zlá, je daná do veľkej miery legislatívou, ktorá definuje podiel štátu na ich financovaní. A legislatívou, ktorá ovplyvňuje to, či sa firmy chcú alebo nechcú stať sponzormi. A my vieme, napríklad, že stávkové kancelárie vo veľkej miere sponzorujú šport, ale ak súčasne tá istá vláda navrhne zvýšenie daňových sadzieb, ktoré dopadne aj na tieto stávkové kancelárie, tak nakoniec pre šport zostane menej peňazí. To je taký ten praktický aspekt, ale inak má vytváranie ministerstiev predovšetkým politické dôvody. Častokrát ministerstvá vznikajú preto, že treba ešte pre nejakého člena vlády to ministerstvo vytvoriť. A tieto ministerstvá, respektíve nominanti, získavajú politickú kontrolu nad balíkom, ktorý prerozdeľujú, a stáva sa tak to financovanie náchylnejšie n aprípadnú korupciu alebo zaujatosť."

Celý článok zo dňa 11.10.2023 si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards