Nie každé krypto je tulipán (HN)

Martin Vlachynský hodnotil rast kryptomien pre HN. 11.1.2018 

Nie každé krypto je tulipán (HN)

Po dvojtýždňovom sviatkovom pospávaní kryptomeny chytili staré dobré tempo a zase raz prekonávajú aj tie najoptimistickejšie scenáre rastu trhovej kapitalizácie. Jediné, čo sa zmenilo, je to, že ťahúňmi v novom roku nie sú staré známe bitcoin, ethereum či litecoin, ale nové čierne kone ako ripple, cardano či stellar. Dominancia bitcoinu medzi kryptomenami sa zmenšila na historické minimum, keď tvorí len asi tretinu kapitalizácie kryptotrhu. Kapitalizácia kryptotrhu sa už dotkla hranice trištvrte bilióna dolárov. Pre nás, čo raňajkujeme tresku s rožkom, má to číslo podobný zvuk ako čas letu k Proxima Centauri, ale vo svete globálnych financií to zase nie je nič neuchopiteľné. Je to o trochu viac, ako je hodnota belgického štátneho dlhu, alebo zhruba pätina trhovej kapitalizácie China Telecom, či 28-krát menej, ako je kapitalizácia newyorskej burzy. Nákup kryptomeny je špekulácia. V niektorých prípadoch je však špekuláciou na úrovni nákupu slávnych tulipánových cibuliek. Zo zhruba 1 400 obchodovaných kryptomien sú stovky postavené na biznis pláne "pump-and-dump", teda na snahe vylákať peniaze od ľudí, ktorí dúfajú, že práve tento "zlý altcoin" vyletí do nebies. Po raketovom raste ceny nasleduje podobne rýchly pád a kryptomena upadá do zabudnutia. Niektorí matadori finančných trhov len v nemom úžase sledujú, čo sa to deje, a tvrdia, že za kryptomenami nie je nič, len mánia. No nie všetky kryptomeny sú tulipánové cibuľky a niektoré majú jasne definovaný biznis model. Exponenciálne zrýchlenie finančných vyrovnaní je asi najčastejšie skloňovaným a napríklad ripple má už vyše 40 korporátnych partnerov, najmä z finančného sektora. IOTA sa chce zamerať na komunikáciu medzi smart spotrebičmi, salt umožňuje používať kryptomeny ako kolaterál, poweredger má uľahčiť obchodovanie s elektrinou, solarcoin chce revolucionizovať podporu solárnej energie, einsteinium zase podporu vedeckého výskumu. Podobných projektov sú stovky. Skôr ako tulipánovú mániu tak kryptománia pripomína dotcom bublinu z prelomu tisícročí. Aj vtedy bol každý biznis model, ktorý spomenul slovo "internet", zavalený peniazmi investorov, len aby sa o pár rokov ukázalo, že to bol nezmysel. No v spálenej krajine ostali stáť Amazon či eBay. Kryptomince sú v tomto prípade podobnými hlasmi, ako sú hlasy akcionárov. Väčšinou v dosť uletených projektoch, ale kto vidí do budúcnosti?

Kapitalizácia kryptotrhu sa dotkla hranice trištvrte bilióna dolárov.

HN, 11.1.2018 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards