Nie je umenie spotrebovať, ale vyrobiť

Medzi ľuďmi je rozšírená predstava, že to, čo ekonomike chýba, je spotreba. Spotreba má byť to, čo rozhýbe zaseknuté kolesá hospodárskeho rastu a prosperity. Ľudia budú viac míňať, podnikatelia viac zarobia a zamestnajú viac ľudí a tí budú znova ešte viac míňať a tak ďalej. To čo nám chýba je spotrebná iskra, ktorá zažne požiar ekonomického rastu.

Nie je umenie spotrebovať, ale vyrobiť

Spotreba je však to posledné, čo by nás malo trápiť. Spotreba je z pohľadu ekonomického vesmíru entropia. Nepotrebujete študovať podmienky jej fungovania. Deje sa len tak, sama od seba. Spotrebovať nie je zložité. Aj v stredoveku mali ľudia rovnaké schopnosti spotrebovávať, ako majú dnes. Koniec koncov, štúdiom spotreby sa už dnes zaoberajú státisíce ľudí. Podnikateľov - producentov, ktorí sa snažia zistiť, čo spotrebiteľom chýba.

Problém vhodný študovania a výskumu je skôr opačná strana – výroba. Ľudia v stredoveku nedokázali vyrobiť toľko ako my dnes. V tom je hlavný rozdiel medzi Európou dnes a Európou pred 1000 rokmi – v schopnosti vyrábať.

Výrobe sa darí v nejakých podmienkach - v skratke ich môžeme nazvať inštitúcie kapitalizmu. Dobre definované súkromné vlastníctvo, ktoré je zárukou toho, že keď niečo vyprodukujete, tak z toho aj uvidíte ovocie. Zdravé peniaze, prostredníctvom ktorých môžete kalkulovať x rokov dopredu a nepokazia sa vám v peňaženke skrz infláciu. A kvalitné súdy, ktoré zabezpečia prístup k spravodlivosti, keď sa objavia konflikty. To je tajomstvo, čo stálo za prudkým ekonomickým rastom západného sveta v posledných storočiach. Nie spotrebná mánia. Tá môže prísť až potom.

Naopak výrobe sa nedarí v podmienkach, kde vyššie popísané inštitúcie absentujú. V skratke môžeme tieto podmienky nazvať socializmus, feudalizmus, či kronyzmus - spoločnosť zaťažená ťarchou štátnych intervencií a protekcionizmu. Tu nepomôžu ani najodhodlanejší spotrebitelia. Jednoducho nie je čo spotrebovávať.

Problém výroby a spotreby nie je preto problémom sliepky a vajca. Či bola skôr spotreba alebo výroba sa dá ľahko testovať. Skúste najskôr napiecť a potom hodovať. A potom to skúste naopak. Bez práce nie sú koláče.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards