Nestíhame!

Denník Hospodárske noviny uverenil dňa 12.12.2022 komentár analytika Martina Vlachynského na tému podnikateľského prostredia na Slovensku. 

Nestíhame!

Martin Vlachynský, INESS:

"Za mojich 11 rokov analyzovania som zvyknutý, že väčšina nových nápadov a návrhov predložených v parlamente je zlá. Škodia podnikateľskému prostrediu, berú daňovníkom ich peniaze, obmedzujú slobody a zvyšujú moc politikov rozhodovať o občanoch. Ich cieľom nie je zlepšovať život, ale preferencie. Pamätám si časy vlakov zadarmo, obedov zadarmo, plynových vratiek, eKasy, fušovania do druhého piliera a mnohých ďalších vecí. Pri každom takomto návrhu sme však mali pocit akéhosi rytierskeho mediálneho súboja, ktorý mal svoj postup a pravidlá. Vláda najskôr opatrne nahodila udičku, analytici, podnikateľské združenia či opozícia kontrovali. Nasledovali otázky novinárov, diskusie v televíziách, analýzy vládne aj nezávislé, medzirezortné pripomienkové konanie, keď sa na pôde ministerstva zoči-voči riešili jednotlivé rozporné body. Nechcem to prikrášľovať, ani vtedy argumenty veľmi nefungovali a politik hral vždy skôr o náladu verejnosti. Väčšina návrhov však bola rozobratá zvrchu aj odspodu a predkladateľ sa aspoň pokúsil o obranu. No koncom roka 2022 sa opozícia s koalíciou zliali do neprehľadnej masy a chrlia zákony s takou intenzitou, že my analytici nestíhame. Väčšina návrhov prichádza ako poslanecké prílepky vrátane tých koaličných (pozdravujem zmenu osobitného odvodu z činnosti v regulovaných odvetviach), sú bez akýchkoľvek vyčíslených vplyvov (príplatky k mzdám, ako sa máte?) a ich technická realizácia – alebo skôr jej neexistencia napovedá, že vznikli medzi dvoma pressíčkami kdesi v tatranskom hoteli (trojmesačné zníženie DPH na jedlo na tanieri). To je tak trochu zároveň šťastie, lebo niektoré nápady sú zabudnuté skôr, ako sa nimi niekto začne vážne zaoberať (aj vy ste sa už tešili na bločkové vratky?). Najdesivejšie na tom sú však cenovky. Boli časy, keď vlaky zadarmo s oficiálnou ročnou cenovkou 13 miliónov eur boli veľká téma. Školské obedy zadarmo za 117 miliónov eur vyvolali takú reakciu, že neprežili ani tri roky. Dnes píšu polmiliardové opatrenia hádam aj poslaneckí stážisti – ak sa teda vôbec unúvajú odhadnúť, koľko to bude stáť. Pojem hodnoty za peniaze stratil zmysel. No všetkého do času. Ak poslanci nezmenia ústavný zákon, čo je málo pravdepodobné, v roku 2023 sa aktivuje dlhová brzda. Slovenské dlhopisy sa obchodujú s výnosom, aký sme naposledy videli v roku 2013. Rusko-ukrajinská vojna pokračuje v nezmenenom tempe a ceny plynu a elektriny nečaká skorý pád. Kto sa potom prihlási, aby všetky tieto miliardové balíčky porušil?"

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards