Nepriame dane škodia menej ako priame, potrebné sú však aj úspory

Agentúra TASR uverejnila dňa 7.10.2023 vyjadrenie analytika Radovana Ďuranu ku problémom návrhu konsolidácie verejných financií na strane prijímov, nie výdavkov. 

Nepriame dane škodia menej ako priame, potrebné sú však aj úspory

Radovan Ďurana, INESS

"Nielen preto, že majú vyššiu váhu ako úspory, ale aj preto, že daňová politika znamená rozhodnutie, komu zoberiete časť jeho majetku, mzdy, či úspor. Násilné odobratie príjmov, či majetku je z princípu nespravodlivé. Nejde pritom o peniaze na financovanie hmotnej núdze, súdnictva, polície, či pomoci ľudí so zdravotným postihnutím. Bavíme sa o štáte, ktorý už dnes berie z ekonomiky 35 % a zvyšovať dane chce kvôli neefektívnym výdavkom, ako je plošná podpora cien energií, plošné rozdávanie prídavkov na deti domácnostiam, ktoré to nepotrebujú. Veľmi pravdepodobne tak príde vláda, ktorá si z predstavených opatrení nevyberie úsporné "lego kocky". "Naopak, tie daňové kocky bude presadzovať s argumentom, že sú to návrhy odborníkov. Nakoniec tak získame vyššie dane, ktoré budú slúžiť na financovanie zlých výdavkov."

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards