Návrat šrotovného. Do starého železa poputuje vyše 20-tisíc dieslov

Radovan Ďurana sa pre Hospodárske noviny vyjadril k šrotovnému. 27. 01. 2020.

Návrat šrotovného. Do starého železa poputuje vyše 20-tisíc dieslov

To, že šrotovné na staré diesle požadovaný efekt na ovzdušie neprinesie, tvrdí aj ekonóm Radovan Ďurana z inštitútu INESS. Upozorňuje, že mestá by mali radšej znižovať záujem o vjazd do centier parkovacou politikou či podporou cyklotrás. Likvidovanie dieslov je podľa neho neefektívne opatrenie, keďže neumožňuje cielené odstránenie tých áut, ktoré jazdia v najviac znečistených oblastiach. „Politici, nielen slovenskí, milujú dotácie. Ale vymeniť 22-tisíc áut za 10 rokov nie je zásadná zmena. Ak chce štát efektívne znižovať emisie, mal by klásť dôraz hlavne na spoľahlivosť emisných kontrol,“ tvrdí Ďurana.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards