Nastal by „koniec sveta“? Toto by sa dialo, keby americká ekonomika skolabovala

Portál Startitup.sk uverejnil komentár analytika Juraja Karpiša k scenárom vývoja pri možnom kolapse americkej ekonomiky. 

Nastal by „koniec sveta“? Toto by sa dialo, keby americká ekonomika skolabovala

Juraj Karpiš, INESS: 

„Samozrejme, nikto nevidí do budúcnosti, ale necítim tu takú mieru možnosti nákazy ako pri poslednej veľkej finančnej kríze. Na druhej strane, banky už predsa len majú v prípade dlhopisov istú stratu. Ak by dnes nastala hlbšia recesia a ľudia by teda neboli schopní platiť hypotéky, straty bánk by sa nesmierne prehĺbili. Kombinácia strát v dlhopisoch spolu s úverovým biznisom by mohla vyvolať obavy o bankový systém. Recesia zatiaľ nie je v dohľade, no očakávam ju. Mala by prísť po každej veľkej inflácii a svet si prechádza jednou skutočne výraznou. Ľudia spravili chyby, zlé investície. Recesia má tieto chyby vyčistiť a preto sa domnievam, že skôr či neskôr príde. Pre mňa je otázka, že kedy príde a aká bude hlboká. Samozrejme by však bolo absurdné očakávať rovno pád celej americkej ekonomiky."

Celý článok zo dňa 6.6.2023 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards