Napriek dohode s elektrárňami hrozí zdraženie prúdu o 20 percent. Česi už teraz platia dvojnásobok ako my

Denník Hospodárske noviny uverejnil hodnotenie analytika Radovana Ďuranu aktuálnej situácie na trhu s elektrinou. 

Napriek dohode s elektrárňami hrozí zdraženie prúdu o 20 percent. Česi už teraz platia dvojnásobok ako my

Radovan Ďurana, INESS odpovedá na novinárske otázky: 

"Bohužiaľ, na Slovensku regulujú ceny politici, a nie vopred dohodnuté pravidlá, či úrady. A keď politik sľúbil verejnosti rovnaké ceny, ako pred energetickou krízou, nevedel, že samotné Memorandum mu na to nebude stačiť. Náklady na poskytnutie služby- napätie a prúd v zásuvke netvorí len silová energia. A tak rozpočet je zaťažený výdavkami na dotovanie týchto poplatkov za reguláciu, distribúciu, či prenos. Je ťažké si predstaviť politika, ktorý by povedal, zrušme memorandum s výhodnou elektrinou. Preto sa dalo očakávať, že rast ceny elektriny príde práve zo strany deregulácie poplatkov. Neviem posúdiť, že táto deregulácia zvýši cenu o 20% (vyžadovalo by to dlhšie prepočty), ale vzhľadom na závratný deficit, a potrebu šetrenia s elektrinou, je to prirodzený krok. Spotrebitelia by nemali byť držaní v ilúzii regulovaných cien. VČR je priemerná cena domácnostív tomto roku dvojnásobná. 

Trhové ceny plynu sú dvojnásobné oproti predchádzajúcemu roku, tento nárast bude stále znamenať dotácie z verejných rozpočtov.  vyššia cena umožní vyššie úsporu, efektívnejšie nakladanie so vzácnymi zdrojmi."

Celý článok zo dňa 31.8.2023 si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards