Nakreslime pravidlá, nie ekonomiku

Denník Hospodárske noviny uverejnil komentár analytika Martina Vlachynského k zaostávaniu európskeho priemyslu. 

Nakreslime pravidlá, nie ekonomiku

Martin Vlachynský, INESS: 

"Viem si predstaviť, ako sa kdesi na konferencii pri čaši vína pýta jeden minister hospodárstva druhého: „Vy ešte nemáte vlastnú baterkáreň?“ Batérie môžete vo výroku nahradiť výrobou liekov, fotovoltických panelov, munície, čipov. Vyprodukovať nám ich má znalostná ekonomika, priemysel 4.0 a, samozrejme, zelená ekonomika. Kopec názvov, cieľov a stratégií – ale zatiaľ to vyzerá, že „skutek utek“. EÚ stále zaostáva vo výrobe všetkých uvedených položiek. Možno to bude tým, že zaostáva celý európsky priemysel. Jedinou odpoveďou vlád na zaostávanie je však len hádzanie čoraz vzácnejších rozpočtových zdrojov na čoraz väčšie množstvo cieľov. Vezmime si Slovensko. Konkrétnejšie – politiku udeľovania investičných stimulov. Kedysi bola oficiálne zameraná na podporu menej rozvinutých regiónov. Veď sa to aj oficiálne nazýva nie stimuly, ale regionálna pomoc. Postupne sa rétorika okolo investičných stimulov menila a od roku 2017 sa aj legislatíva začala viac točiť okolo pridanej hodnoty a investícií do vedy a výskumu než okolo vytvorených pracovných miest."

Celý komentár zo dňa 10.9.2023 si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards