Nakazenú ekonomiku nejde ľahko nakopnúť

Radovan Ďurana sa pre Hospodárske noviny vyjadril k ekonomickej situácii. 19. 03. 2020.

Nakazenú ekonomiku nejde ľahko nakopnúť

Pomôcť musí štát

S výplatami pre ich pracovníkov, nájomným a inými výdavkami im bude musieť pomôcť štát. „Teraz je potrebné sa zamerať na malé firmy, nie veľké koncerny," povedal šéf Inštitútu finančnej politiky Eduard Hagara. Potrebovať budú podľa neho dočasnú pomoc s hotovosťou, napríklad odklad splátok úverov. Za účinné však považuje aj preplácanie výplat zamestnancov, ktorí museli zostať doma. Odchádzajúci ministri pripravujú pôdu pre stimuly. Uviesť do praxe ich však bude musieť nová vláda. Na šetrenie môže štátna kasa v najbližšom čase zabudnúť. Aj napriek tomu, že sa nám doteraz darilo, sa v nej rezervy na riešenie krízy nenachádzajú. „Bude nutné akceptovať vyšší deficit," povedal analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana. Dočasné náklady na minimalizovanie úmrtí sú podľa neho potrebné, treba sa však vyvarovať škodlivých opatrení. „Na ministerstvách by už teraz mali bežať kalkulačky hľadajúce úspory," dodal.

Celý článok vyšiel v tlači.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards