Najväčšia reforma

Martin Vlachynský napísal blog pre Hospodárske noviny. 04. 11. 2019.

Najväčšia reforma

V roku 2016 bolo Slovensko v hodnotení konkurencieschopnosti Doing Business na 29. priečke. V tom čase sa ešte v Národnom programe reforiem uvádzal cieľ dostať sa do prvej pätnástky do roku 2020. Po opustení štyridsiatky tento cieľ ministerstvo radšej zrušilo. Koncom októbra bolo zverejnené najnovšie hodnotenie. Výsledok? Pokles štvrtý rok po sebe, tentoraz na 45. pozíciu. Áno, rebríčky konkurencieschopnosti nie sú Písmo sväté. Väčšina z nás by asi naďalej radšej podnikala na Slovensku ako v Kazachstane či Azerbajdžane, v štátoch, ktoré nás predbehli. No neradno brať takýto systematický pokles na ľahkú váhu. Ani jeden z ukazovateľov nie je irelevantný. Na tomto priestore nemá zmysel prechádzať jednotlivé ukazovatele a lamentovať nad nimi. Zastavím sa len pri dvoch momentoch. Prvým je kategória „získanie stavebného povolenia“, kde sa Slovensko vytrvalo umiestňuje hlboko pod priemerom a aktuálne je 146. na svete. Problém stavebných konaní je mnohovrstevný vyviera zo zle rozdelených (a zafinancovaných) kompetencií medzi štátom a samosprávou, z rozdrobeného vlastníctva pôdy, krívajúcej vymožiteľnosti práva, prastarého stavebného zákona (má 43 rokov!) a veľmi zlej súčinnosti jednotlivých zložiek verejnej správy. Do kokteilu treba pridať aj nevydarenú elektronizáciu. Stavebné konania sú križovatka, kde sa stretá všetko to, čo je nefunkčné vo verejnej správe. Zároveň je to problém, pri ktorom majú občania, podnikatelia a investori len malú nádej na zlepšenie v budúcnosti. Nový stavebný zákon viackrát stroskotal, o kompetenciách a financovaní samospráv sa prakticky nediskutuje, pozemkové úpravy sa rozbiehajú pomaly. Na zlepšenie situácie by boli potrebné celovládne úsilie, jasná vízia a motivovaný vlastník tejto vízie spomedzi úradujúcich politikov. Nikto na také miesto neašpiruje. A tak nám naďalej ostáva len čakať mesiace či roky na stavebné povolenia. Druhým momentom na zastavenie nie je problém, ale pochvala. Slovensko sa zlepšilo v kategórii „začatie podnikania“ vďaka najväčšiemu reformnému kroku od roku 2016 – zrušeniu Potvrdenia o daňových nedoplatkoch. Áno, čítate správne – najväčšou reformou v tejto oblasti bolo to, že štát sa prestal pýtať podnikateľov, koľko peňazí mu dlhujú. Tak vyzerali posledné roky v zlepšovaní podnikateľského prostredia. V niekoľkých balíčkoch sa podarilo odstrániť niekoľko do očí bijúcich nezmyslov. No to sú len opatrenia, nie reformy. Na tie si naďalej budeme musieť počkať. Dúfajme, že prídu skôr, ako Slovensko opustí prvú päťdesiatku krajín s najlepším prostredím.

Najväčšou reformou v tejto oblasti bolo, že štát sa prestal pýtať podnikateľov, koľko peňazí mu dlhujú.

Martin Vlachynský
Hospodárske noviny
04. 11. 2019

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards