Nájsť zamestnancov nebolo nikdy také ťažké

Voľných pracovných síl je čoraz menej, dopyt po nich však naďalej stúpa.

Nájsť zamestnancov nebolo nikdy také ťažké

PODNIKATEĽSKÉ PROSTREDIE
Kristína Votrubová

Bratislava – Rozširovať stavy zamestnancov plánuje začiatkom budúceho roka 14 percent všetkých zamestnávateľov a 34 percent veľkých firiem. Na jednej strane ide už tradične o spracovateľský priemysel, na druhej však vzrastie dopyt aj zo strany štátu, a to hlavne v zdravotníctve a školstve. Správa, ktorá by ešte pred časom vzbudila iba pozitívne reakcie, však dnes spôsobuje viacerým vrásky na čele. Firmy totiž hlásia, že ešte nikdy nebolo také ťažké nájsť zamestnancov ako dnes.

Nezamestnanosť na šiestich percentách

Trh práce sa totiž za posledný rok podľa generálnej riaditeľky ManpowerGroup Česká a Slovenská republika zmenil, a to v prospech uchádzačov o prácu. "Nezamestnanosť na Slovensku klesá k šiestim percentám, dopyt po zamestnancoch výrazne prevyšuje ponuku a vo veľkých mestách a priemyselných oblastiach je kritický nedostatok vhodných pracovníkov," vysvetľuje. Najviac zamestnancov plánujú prijať v priemysle, nasleduje veľkoobchod a maloobchod, štátna správa, finančníctvo a doprava. Údaje vychádzajú z nedávno zverejneného prieskumu, ktorý každý štvrťrok realizuje personálna agentúra ManpowerGroup. Ako však upozorňuje analytik inštitútu INESS, dá sa povedať, že existujú akoby dve Slovenská a v každom z nich je realita na trhu práce diametrálne odlišná. Kým na západe je viac voľných pracovných miest ako nezamestnaných, "v druhej časti máme stále opačný problém a na jedno voľné pracovné miesto tam čakajú desiatky ľudí. V okrese Rimavská Sobota je viac nezamestnaných ľudí ako v piatich bratislavských okresoch dokopy, a to je tam šesťkrát menej obyvateľov," upozornil. Martin Kahanec zo Stredoeurópskeho inštitútu pre výskum práce si však myslí, že nedostatok ľudí je celoslovenský problém, a to hlavne v prípade kvalifikovanej pracovnej sily. "Zamestnávatelia už majú problém nájsť potrebných zamestnancov, aj keď zvýšia ponúkanú mzdu, respektíve ponúknu iné benefity," skonštatoval.

Prijať cudzincov bude ľahšie

Jeden z najväčších slovenských zamestnávateľov, Volkswagen Slovakia, patrí medzi firmy, ktoré budú aj v budúcom roku rozširovať počet pracovných síl. "Situácia na pracovnom trhu je však mimoriadne náročná a nájsť nových zamestnancov je čoraz zložitejšie," uviedla pre HN hovorkyňa podniku Lucia Makayová. Tú istú skúsenosť má aj konateľ firmy KON-RAD Pavol Konštiak, ktorý uviedol, že ešte nikdy od založenia firmy nemal také problémy nájsť zamestnancov ako teraz. "Prijať nového človeka je horor a ide hlavne o pozície ako šofér či skladník," poukázal. Riešiť situáciu sa snaží cez zamestnávanie cudzincov, zatiaľ sa mu to však veľmi nedarí. "Robíme pre to kroky už vyše roka, no právne je to veľmi komplikované," uviedol.

HN 19.12.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards