Na Slovensko pritečú desiatky miliárd eur. Recept Bruselu nie je efektívny, varujú experti

Trend uverejnil článok s vyjadrením Martina Vlachynského k eurofondom. 23. 07. 2020.

Na Slovensko pritečú desiatky miliárd eur. Recept Bruselu nie je efektívny, varujú experti

Napriek všeobecnému nadšeniu z balíka financií od EÚ sa v praxi vynárajú aj pochybnosti o tom, do akej miery môže Únia balíkom obnovy pomôcť európskym ekonomikám. Ako pre TREND konštatuje Martin Vlachynský, analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS), považuje ho za riskantný, zbytočne veľký projekt, pričom jeho dlhodobé dopady v praxi sú nejasné.

Naši politici mali problém minúť efektívne aj doterajšie zdroje z eurofondov, Fond obnovy preto hrozí enormnou neefektívnosťou. „Predstava, že do roku 2023 slovenskí politici vymyslia ,náhradu? za automobilky či oceliarne, je scestná. Podobne ako v prípade doterajších eurofondov, prvým, hlavným a jediným skutočným kritériom sa stane schopnosť tieto zdroje čo najrýchlejšie minúť,“ varuje M. Vlachynský.

Ruka v ruke s tým podľa neho pôjde vytvorenie obrovského priestoru na „vybavovanie“, lobing či priamu korupciu. Poškodené bude aj konkurenčné prostredie. Mnohým podnikateľom sa po novom viac oplatí bojovať o fondy než o zákazníkov.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards