Môžeme čakať šrotovné aj na Slovensku? Analytici hovoria, prečo by to nemalo význam

Denník E uverejnil vyjadrenia Martina Vlachynského k šrotovnému. 07. 05. 2020.

Môžeme čakať šrotovné aj na Slovensku? Analytici hovoria, prečo by to nemalo význam

Martin Vlachynsky, analytik INESS:

Šrotovné nemá význam v žiadnej situácii. Je to ekvivalent podpálenia mesta s cieľom podporiť stavebníctvo - žiadna hodnota nevzniká, naopak, hodnota (jazdené autá, ktoré sú ľudia ochotní používať) sa ničí a bohatstvo spoločnosti klesá.

Dopyt po nových automobiloch klesol preto, že poklesla užitočnosť nového auta. Kým pred pár mesiacmi vám auto „vyprodukovalo“ cestu do školy, do práce, k moru, dnes je jeho užitočnosť pre mnohých ľudí výrazne nižšia. Dopyt po autách stúpne, keď sa vráti spoločnosť k normálu.

Šrotovné je plytvaním vzácnych zdrojov a vláda by mala akúkoľvek podobnú iniciatívu odmietnuť.

Šrotovného, ktoré bolo vo viacerých krajinách rozšíreným nástrojom na podporu dopytu po autách v minulej kríze, sa domáhajú najmä automobilky. V Nemecku po ňom volá Volkswagen či Daimler. Potrebujú naštartovať dopyt, no hovoria aj o tom, že chcú byť zhovievavejší ku klíme. Nové autá totiž vyprodukujú menej škodlivín ako staršie.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards