Ministerstvo financií: Zmeny v roku 2018 (Rádio Slovensko)

Radovan Ďurana sa 5.1.2018 vyjadril k stavebnému sporeniu pre Rádio Slovensko. 

Ministerstvo financií: Zmeny v roku 2018  (Rádio Slovensko)

Marta Jančkárová, moderátorka: "Zdanenie príjmu z virtuálnych mien aj obmedzenie štátnej stavebnej prémie pre ľudí s vyšším príjmom. Ministerstvo financií prišlo s nápadmi na rok 2018. Zmeny v kľúčových daniach či zásadnejšie reformy zatiaľ neoznámil."

Gabriela Kajtárová: "Šesťdesiatšesť eur ročne – suma, ktorú dnes môže od štátu získať na stavebnom sporení každý bez ohľadu na to, či zarába päťsto alebo tisíc päťsto eur. Minister financií Peter Kažimír však uvažuje, že štátnu podporu ponúkne len sporiteľom, ktorí ju potrebujú najviac. Peniaze presunie radšej na podporu nájomného bývania."

Peter Kažimír, minister financií SR (Smer-SD): "Jedna z možností, s ktorou prídeme je to, aby stavebná prémia bola naviazaná podobne ako pri hypotékach pre mladých na výšku mesačného príjmu."

Gabriela Kajtárová: "Niektorí analytici vrátane ministerských navrhovali zrušiť štátnu prémiu úplne. Napríklad Radovan Ďurana z inštitútu INESSsi myslí, že prémia stratila opodstatnenie, odkedy sa dá na bývanie požičať v bankách."

Radovan Ďurana, inštitút INESS: "To stavebné sporenie ako sme ho poznali v deväťdesiatych rokoch, dnes už má inú úlohu, a preto nie je dôležité, aby ho štát podporoval."

Gabriela Kajtárová: "Minister trvá na tom, že stavebná prémia má v podpore bývania svoje miesto, aj keď doba sa mení. Zmenu doby však sleduje najmä pri virtuálnych platidlách. Chce zdaniť zisky, ktoré z nich pramenia. Prevod kryptomenami, ako je bitcoin, totiž daňovým úradom unikajú."

Peter Kažimír: "Máme zámer výnosy z kryptomien v momente ich realizácie zdaniť. No a ministerstvo financií bude analyzovať možnosti, ako to urobiť."

Gabriela Kajtárová: "Urobiť to bude podľa odborníkov zložité a výsledok je neistý. Hoci ošiaľ okolo kriptomien Slovákov neobišiel, na zlatú baňu pre daniarov to zatiaľ nevyzerá. Myslí si analytik Across Private Investments Jakub Rosa."

Jakub Rosa, analytik Across Private Investments: "Podiel kryptomien na celkovom portfóliu Slovákov je nízky, a preto nepredpokladám, že štát by mohol na daniach z kryptomien vyzbierať zásadnejšie daňové príjmy."

Gabriela Kajtárová: "Malé očakávania má aj Eugen Jurzyca z SaS. Zmeny, ktoré minister predstavil, považuje skôr za okrajové. S istým obmedzením stavebnej prémie pre bohatších však zásadný problém nemá. Počká si, ako ministerstvo prenesie svoje nápady do praxe."

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards