Minister Sulík: Ak majú byť predavačky v nedeľu s rodinami, zakážme doobeda aj krčmy

Aktuality uverejnili článok so zmienkou prieskumu INESS k zákazu nedeľného predaja. 15. 06. 2020.

Minister Sulík: Ak majú byť predavačky v nedeľu s rodinami, zakážme doobeda aj krčmy

Dva prieskumy, dva závery

O zákaze nedeľného maloobchodného predaja bolo na Slovensku zverejnených niekoľko prieskumov. Martin Vlachynský z INESSu v Exprese pripomenul, že ich všeobecná interpretácia v médiách znela, že Slováci sú za zákaz nedeľného predaja.

Upozornil, že prieskumy verejnej mienky neodzrkadľujú preferencie na komplexnú spoločenskú tému, ale len odpovede na konkrétne položenú otázku, ktorá so sebou nesie určité emócie. Opýtaní sa tak svojou odpoveďou snažia nakresliť ideálny obraz seba.

Napríklad prieskum Focusu sa nedávno Slovákov pýtal, či by súhlasili so zatvorenými obchodmi aj po koronakríze. Záver z neho bol jednoznačný: rozhodne by súhlasilo alebo skôr by súhlasilo viac ako 72 % opýtaných.

INESS zasa zadal prieskum agentúre ACRC, s.r.o., ktorá zbierala výsledky metodológiou CAPI na vzorke 1021 respondentov v dňoch 26. mája až 3. júna 2020.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards