Malý podnikateľ strávi 20 dní byrokraciou

Uverejnenie iniciatívy Byrokratický index za rok 2017 zaujal časopis Trend.

Malý podnikateľ strávi 20 dní byrokraciou

Analytici Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS v piatok na jednej z bratislavských ulíc rozprestreli 200-metrového papierového byrokratického hada. Mal symbolizovať administratívnu záťaž malého podnikateľa.

"Dnešný deň 29. september je dátumom narodenia ekonóma Ludwiga von Misesa, autora skvelej knihy Byrokracia. Preto sme spolu so zahraničnými partnermi zvolili tento deň za Medzinárodný deň byrokracie, ktorý má ľuďom pripomínať čas stratený papierovaním," vysvetlil happening na jednej z bratislavských ulíc analytik INESS Richard Ďurana.

Za mesiac 78 povinností

Ekonómovia INESS po roku opäť zverejnili aj Byrokratický index. Malý podnikateľ podľa jeho výsledkov strávi jeden pracovný mesiac byrokraciou.

"Od jesene 2016 sme najmä zo strany ministerstva hospodárstva zaznamenali zvýšený záujem aktívne riešiť niektoré problémy podnikateľov. Napríklad v podobe balíčka 34 opatrení," naznačil určité zlepšenia analytik Martin Vlachynský.

Zároveň pripomenul, že prechod opatrení do praxe, ktoré majú pomôcť podnikateľom, je pomerne pomalý a viaceré z nich sú sfinalizované v zmrzačenej podobe. "Najviac chýbajú funkčné opatrenia, ktoré by byrokraciu riešili systematicky."

etrend.sk, 29.9.2017, link

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards