Liptov: Slovensko chce byť "Dubajom" (JOJ)

Martin Vlachynský komentuje turizmus a trh práce pre TV JOJ. 25.2.2018 

Liptov: Slovensko chce byť

Lucia Barmošová, moderátorka: "Namiesto výrobných hál a automobilov turistické atrakcie a dovolenkové rezorty plné spokojných návštevníkov, aj takto by to mohlo v budúcnosti vyzerať na Slovensku. Z montážnej dielne starého kontinentu by sa mohol stať vyhľadávaný turistický raj. Nie je to iba sen našich hotelierov, ale aj politikov."

Michal Rybanský, redaktor: "Slovensko patrí vďaka automobilom k najpriemyselnejším krajinám Európskej únie. Stačí však málo a môžeme mať zarobené na problém. Aj preto začína vláda rozmýšľať o zadných vrátkach."

Robert Fico, predseda vlády SR (Smer-SD): "Musí mať Slovensko pripravenú aj infraštruktúru, aj ľudí na to, aby sme zvládli cestovný ruch."

Michal Rybanský: "Slovensko by tak mohlo byť ako európsky Dubaj, no v menšom vydaní. Keď sa mu totiž začala míňať ropa, preorientoval sa práve na cestovný ruch. K tejto méte nám chýba ešte poriadny kus, no najskôr si musíme odpovedať na základnú otázku."

Iveta Niňajová, expertka na cestovný ruch: "Že pre koho ten turizmus tu ideme robiť."

Michal Rybanský: "Máme totiž nielen prírodné a kultúrne bohatstvo, ale aj predpoklady, aby sa cestovný ruch u nás stal váženým ekonomickým odvetvím."

Martin Vlachynský, ekonomický analytik INESS: "Treba zabezpečiť čo najmenej byrokracie, napríklad aj flexibilný trh práce."

Michal Rybanský: "Nielen v priemysle, ale aj v hoteloch a reštauráciách majú totiž dlhodobo problémy s personálom a mnohí už teraz lovia v zahraničných vodách. Okrem toho sa treba zamerať na podporu oblastí, o ktorých turisti dosiaľ vôbec netušia."

Beáta Lukáčová, sekcia cestovného ruchu na MDVaRR SR: "Stále sú to regióny, ktoré sú ešte ako také nebeské panny neodhalené."

Michal Rybanský: "Aj v Dubaji však vyťažili z minima maximum a naoko nezaujímavá púštna krajina sa stala ťahákom."

Martin Beňuch, člen Asociácie slovenských kúpeľov: "Pripodobním to možno k tej rozprávke, že bola soľ nad zlato, tak my máme tu vodu, ktorá je podľa mňa nad túto ropu."

Michal Rybanský: "Nie náhodou si ju k nám chodili užívať práve Arabi. Cieľom je však prilákať nielen cudzincov, no podporiť aj domácich podnikateľov a turistov."

Robert Fico: "Nebránime sa aj tomu, ak by to jednoducho bolo možné, že rozmýšľať čo s DPHčkou pri cestovnom ruchu."

Martin Vlachynský: "Tých pár percent, ktoré by prípadní turisti ušetrili na týchto službách, sotva nejakým zásadným spôsobom pohne so slovenským turizmom."

Michal Rybanský: "Cestovný ruch má na Slovensku šancu ťahať ekonomiku, občas však potrebuje práve pomoc zhora. Treba len veriť, že nášmu turizmu neutečie svetový vláčik a pre budúce vlády sa stane dostatočne atraktívnym odvetvím. Michal Rybanský, televízia JOJ."

Noviny.sk, 26.2.2018

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards