Lákanie mozgov domov zlyhalo. Prišla desatina (HN)

Radovan Ďurana komentuje program návratu vedcov na Slovensko pre HN. 6.2.2018 

Lákanie mozgov domov zlyhalo. Prišla desatina (HN)

Na začiatku bola dobrá myšlienka. Vláda si pred tromi rokmi uvedomila, že vedci nemajú motiváciu ostať na Slovensku. Chceli teda tých, ktorí odišli, prilákať späť. Trojročný projekt ministerstiev financií a školstva Návrat domov vznikol v roku 2015 a každoročne naň vyčlenili milión eur. Vďaka tomu malo prísť späť 50 odborníkov ročne. Dokopy teda 150 vedcov. "Zatiaľ sa vrátilo 13 jednotlivcov, šesť mladých odborníkov a sedem expertov," reagoval rezort školstva. Projekt sa tento rok končí. Analytik INESS Radovan Ďurana upozorňuje, že nevieme, či sa niektorí z vedcov aj tak nechystali na návrat.

HN, Romana Gogová, 5.2.2018 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards