Koľko rán ešte znesie zdravotníctvo

TA3 odvysielala vyjadrenia analytika Martina Vlachynského k aktuálnej situácii v zdravotníctve. 12.8.2022

Koľko rán ešte znesie zdravotníctvo

Martin Vlachynský, INESS:

"Vyspelý svet starne, to znamená, ubúdajú zdravotníci, pribúdajú pacienti a pretože starší ľudia samozrejme potrebujú viac zdravotnej starostlivosti, zároveň na rozdiel napríklad od IT architektoch, kde o mzdách a tom trhu práce rozhoduje trh. To znamená, pokiaľ je niečoho nedostatok, stúpne ich cena, stúpne cena ich produktov a tým sa to celé vyrovná, tak veľké väčšina slovenského zdravotníctva je postavená na rozpočtoch, na verejných financiách, na nejakých tabuľkových platoch alebo rôznych koeficientoch a vyžadujú si pomerne intenzívne aktivity na to, aby sa tam udiali nejaké zmeny."

Celé vyjadrenie si môžete vypočuť tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards