Koľko nám štát berie z výplaty?

Nový Čas uverejnil vyjadrenie analytika Róberta Chovanculiaka k zvyšovaniu daní a odvodov. 21.9.2022

Koľko nám štát berie z výplaty?

Róbert Chovanculiak, INESS:

„Tento problém sa týka všetkých zamestnancov. Riešením je pravidelne aktualizovať a zvyšovať konštanty ako nezdaniteľná časť základu dane, alebo ich naviazať na rast inflácie, resp. iný makroekonomický ukazovateľ, ktorý rastie spolu s ekonomikou. Tento problém najviac negatívne zasiahol najchudobnejších zamestnancov na Slovensku. Človek s minimálnou mzdou pred siedmimi rokmi platil na daniach a odvodoch 30 centov z každého zarobeného eura. Tento rok to už bolo 40 centov. To je radikálne zvýšenie daňovo-odvodového zaťaženia ľudí s nízkymi príjmami. Riešením je napríklad znovuzavedenie odvodovej odpočítateľnej položky a jej naviazanie na rast minimálnej mzdy."

Celé vyjadrenie si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards