K bitcoinovej revolúcii sa pripojil aj Wall Street

S digitálnou menou môžu obchodovať už aj veľkí finanční žraloci. Objavila sa totiž na svetových burzách.

 K bitcoinovej revolúcii sa pripojil aj Wall Street

KRYPTOMENY
Michaela Barcíková, Robert Turza

Bratislava – Horúca digitálna mena včera dosiahla nové víťazstvo. Bitcoin sa zapáčil aj svetovým burzám, obchodovať s ňou preto začali aj veľké spoločnosti. Americká burza CME začala obchodovať s takzvanými bitcoin futures včera, týždeň po podobnom pohybe svojho menšieho konkurenta CBOE. Bitcoin sa tak prvýkrát pozrel na Wall Street. Analytik INESS Martin Vlachynský tvrdí, že odteraz sa môžu zapojiť aj inštitucionálni investori, ktorým chýbala prítomnosť regulovaného trhu. "V tomto momente je to skôr taká testovacia jazda," hodnotí Vlachynský. Ďalej dodáva, že po týždni na burze CBOE sa denné objemy pohybujú okolo 60 miliónov eur, kým denné pohyby bitcoinu presahujú desať miliárd dolárov. Obchodovanie bolo spustené preto, aby sa do kryptomeny mohlo zapojiť viacero investičných spoločností, ktoré majú veľa peňazí.

Ako na horskej dráhe

Po začiatku obchodovania na CME sa však investiční žraloci rozhodli kryptomenu momentálne skôr predávať ako nakupovať. "V noci sme prvýkrát videli, že futures stiahol bitcoin dole," tvrdí analytik spoločnosti TRIM broker Ronald Ižip. Práve neochota vstúpiť do špekulatívneho predaja a minimálne stávky na pokles kryptomeny zatiaľ naznačujú, že investori v budúcnosti očakávajú ďalší rast. Bitcoinové termínované kontrakty CME otvorili obchodovanie na úrovni 20 650 dolárov, čo bola zatiaľ ich najvyššia cena. V priebehu obchodovania v noci z nedele na pondelok sa cena kontraktov nakrátko znížila na 19 315 dolárov, čo je ich doterajšie minimum. Na porovnanie, týždeň staré kontrakty, ktoré predáva chicagská burza CBOE, sa naposledy obchodovali na úrovni 19 500 dolárov. Obchodovanie s bitcoinom na svetových burzách sa nepáči niektorým významným finančným osobnostiam. Varujú, že boom meny je obrovská, špekulatívna bublina. "Nie je to stabilný zdroj hodnoty a nie je to zákonné platidlo," povedala guvernérka Fedu Janet Yellenová na svojej poslednej tlačovej konferencii ako šéfky americkej centrálnej banky. Ďalej dodáva, že bitcoin vytvára riziko plnej finančnej stability. Ďalším odporcom kryptomeny je aj generálny riaditeľ spoločnosti JP Morgan Chase Jamie Dimon, ktorý nazval kryptomenu "podvodom".

Zvýšený dopyt po ťažbe

Hitom medzi ľuďmi je momentálne nielen nákup, ale aj takzvaná ťažba bitcoinu, na čo je však potrebné silné hardwérové vybavenie. Obchody zaznamenali po počítačovom vybavení obrovský dopyt. Internetová Alza hlási v súčasnosti ich nedostatok grafických kariet. "Raketový nárast prebehol v júni, keď sa záujem o grafické karty medziročne zvýšil až o 700 percent," uviedla hovorkyňa obchodu Patricie Šedivá. Ďalej dodáva, že na webovej stránke majú dokonca aj špeciálne kategórie kariet, ktoré sú optimalizované priamo na ťažbu kryptomeny. Položky sú však dlhodobo vypredané. Na druhej strane však hovorkyňa obchodu s elektronikou Datart Iva Pavlousková tvrdí, že grafické karty samostatne nepredávajú, ale zákazníci majú väčší záujem o silnejšie notebooky. "V poslednom roku prudko vzrástol dopyt po výkonnejších počítačoch a s tým súvisia aj silnejšie grafické karty," tvrdí Pavlousková.

HN, 19.12.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards